Zawiesia pasowe – produkcja i zastosowanie

Ciężko jest wyobrazić sobie przemieszczanie ciężkich ładunków bez odpowiedniego wyposażenia. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia urządzeń transportu bliskiego są zawiesia pasowe. Służą one głównie do podnoszenia elementów przy pomocy dźwigu lub innych podnośników, jednak często wykorzystywane są także do transportowania przedmiotów ruchomych.

Jak produkowane są zawiesia pasowe?

Zawiesia pasowe produkowane są ze specjalnych taśm syntetycznych – w oparciu o normę PN-EN 1492-1. Muszą one charakteryzować się możliwie największą nośnością i wytrzymałością, dlatego też poszczególne kawałki taśm są ze sobą zszywane. W zależności od konstrukcji zawiesi pasowych, można podzielić je na jedno, dwu i wielowarstwowe – do szczególnie wymagających prac wykorzystuje się najczęściej zawiesia wykonane z 3, a nawet 4 warstw.

Zastosowanie zawiesi pasowych

Zawiesia pasowe cieszą się niezwykle dużą popularnością, a to przede wszystkim ze względu na swoją uniwersalność. Przeznaczone są do pracy z maszynami ciężkimi, jak np. podnośniki czy dźwigi, ale równie dobrze sprawdzą się podczas holowania samochodów czy podnoszenia elementów podatnych na uszkodzenia. Nie można jednak używać ich do transportu zwierząt lub ludzi – do tego przeznaczone są inne rodzaje zawiesi. Jeśli szukasz sprzętu do pracy na wysokości w Żarach, koniecznie odwiedź nasz sklep stacjonarny lub internetowy!  

Rodzaje zawiesi pasowych

Aby zawiesia pasowe wykazywały jak największą funkcjonalność, muszą być odpowiednio dobrane. Poszczególne rodzaje różnią się od siebie m.in. udźwigiem, a o ich dopuszczalnym obciążeniu informuje ich kolorystyka, która określa także ich szerokość. Zgodnie z obowiązującymi normami, wyróżnić można:

  • zawiesia fioletowe – udźwig: 1-2 t, szer. 30 mm,
  • zawiesia zielone – udźwig: 2-4 t, szer. 60 mm,
  • zawiesia żółte – udźwig: 3-6 t, szer. 75-90 mm,
  • zawiesia szare – udźwig: 4-8 t, szer. 120 mm,
  • zawiesia czerwone – udźwig 5-10 t, szer. 150 mm,
  • zawiesia brązowe – udźwig: 6-12 t, szer. 180 mm,
  • zawiesia niebieskie – udźwig: 8-16 t, szer. 240 mm,
  • zawiesia pomarańczowe – udźwig 10-25 t, szer. 300 m.

Ponadto zawiesia występują w wariantach o różnym sposobie opasania i podwieszania, dzięki czemu można precyzyjnie dopasować je do rodzaju transportowanego ładunku.