Zastosowanie narzędzi pneumatycznych

Narzędzia pneumatyczne są obecnie bardzo często wykorzystywane w warsztatach i miejscach związanych z produkcją czy szeroko pojmowanym przemysłem. Dzięki ich użyciu możemy zwiększyć swoją efektywność i poprawić ogólny komfort pracy, a co za tym idzie zmniejszyć koszty. Należy jednak pamiętać, że każde narzędzie ma swoje przeznaczenie, które trzeba brać pod uwagę podczas użytkowania. Przekonaj się, gdzie przydają się poszczególne narzędzia pneumatyczne. 

Narzędzia pneumatyczne - dlaczego popularne? 

Popularność narzędzi pneumatycznych nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę ich budowę i szerokie spektrum zastosowań. Niemal wszystkie wyróżniają się cechami, takimi jak trwałość czy stosunkowo nieskomplikowana naprawa. Nowoczesne narzędzia pneumatyczne są wielofunkcyjne i warto w nie zainwestować. W porównaniu z narzędziami elektronicznymi są także o wiele bezpieczniejsze, a ich używanie nie zagraża bezpośrednio zdrowiu czy życiu operatora. 

Narzędzia pneumatyczne - gdzie są stosowane?

Narzędzia pneumatyczne sprawdzą się przede wszystkim w miejscach, w których występuje duże zapylenie, mogące zniszczyć tradycyjne przyrządy. Dzięki swoim właściwościom nadają się do stosowania w przemyśle drzewnym czy w ślusarstwie. To świetna alternatywa w sytuacji, gdy użycie standardowych, także elektrycznych narzędzi, jest groźne i może wywołać spięcia czy wybuch. Inne branże, w których z powodzeniem wykorzystywane są narzędzia pneumatyczne to budownictwo, górnictwo, przemysł energetyczny, produkcja mebli, a nawet rolnictwo i leśnictwo. Takie narzędzia sprawdzą się jednak zarówno w przydomowych garażach, jak i w dużych przedsiębiorstwach.

Zastosowanie poszczególnych elementów

Gdzie stosuje się poszczególne narzędzia pneumatyczne? Klucze pneumatyczne używane są w przemyśle samochodowym, m.in. przy ciężkich pojazdach, pojazdach terenowych, ciężarówkach czy autobusach. Przydatne są także w demontażu linii przemysłowych, przy konserwacji narzędzi rolniczych czy w przemyśle petrochemicznym i cementowym. Inne narzędzie to szlifierka pneumatyczna, która podczas swojej pracy wykorzystuje różną szorstkość papieru ściernego. Jej budowa sprawia, że doskonale sprawdzi się przy materiałach takich jak metal, drewno, plastik, kamień czy szkło. Z jej pomocą możemy przeprowadzić szybkie i dokładne szlifowanie powierzchni w maszynach czy meblach. Bardzo przydatne są także polerki pneumatyczne, które nadają się do polerowania na tzw. wysoki połysk. Osobnym narzędziem są pneumatyczne szlifierki na mokro, które świetnie radzą sobie w przypadku granitu, marmuru czy włókna szklanego i pozostają bezpieczne nawet podczas kontaktu z wodą. Z kolei niewielka wiertarka pneumatyczna może być z powodzeniem stosowana na różnych powierzchniach, takich jak drewno, żelazo czy aluminium.

O czym pamiętać?

Sprawne i długofalowe działanie narzędzi pneumatycznych jest możliwe tylko jeśli dbamy o ich poprawne użytkowanie i regularną konserwację. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim o zachowywaniu odpowiedniego ciśnienia i sprawdzaniu, czy powietrze umożliwiające działanie całego mechanizmu jest czyste, wolne od wszelkich zanieczyszczeń. Nie mniej istotne jest sprawdzanie poziomu oleju, który zapobiega zatarciu się silnika oraz właściwe podłączenie wszystkich elementów, takich jak kompresor, przewody, wtyczki i szybkozłącze. Przede wszystkim należy jednak pamiętać o właściwym używaniu narzędzi pneumatycznych, zgodnym z informacją, jaką podaje producent.