Zalety i wady narzędzi pneumatycznych

Narzędzia pneumatyczne wykorzystywane są w wielu sektorach przemysłu – można je znaleźć niemal wszędzie, od dużych hal produkcyjnych, przez serwisy samochodowe, aż po niewielkie warsztaty. Wykorzystywanie techniki sprężonego powietrza do zasilania narzędzi i urządzeń przynosi wiele korzyści, dlatego często zastępują one popularne do niedawna elektronarzędzia. W artykule obiektywnie analizujemy ich wady i zalety oraz podpowiadamy, gdzie się sprawdzą!

Zalety narzędzi pneumatycznych

Można śmiało stwierdzić, że dzisiejszy przemysł w dużym stopniu uzależniony jest od rozwiązań pneumatyki. Nic dziwnego, stanowią one bowiem pewnego rodzaju innowację, która zachwyca ogromem swoich zalet. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim:

  • koszty eksploatacji – choć do obsługi narzędzi pneumatycznych konieczne jest wybudowanie stacji sprężonego powietrza lub zainwestowanie w dobrą sprężarkę, koszty ich eksploatacji – w rozrachunku końcowym – są znacznie niższe niż w przypadku elektronarzędzi. Wynika to m.in. z faktu, że narzędzia pneumatyczne charakteryzują się niską awaryjnością w przeciwieństwie do narzędzi zasilanych na prąd. W ich przypadku nawet niewielka usterka może spowodować zastój w pracy, ponadto koszty ich naprawy nie należą do najtańszych,
  • komfort i bezpieczeństwo użytkowania – narzędzia pneumatyczne są wyjątkowo lekkie i poręczne, a to za sprawą niewielkiego silnika, który niekiedy może charakteryzować się dwukrotnie mniejszymi rozmiarami niż akumulator stosowany w elektronarzędziach. Są one także uważane za jedne z bezpieczniejszych, bowiem nie posiadają żadnych części elektrycznych, dzięki czemu nie powodują one iskrzeń, które mogłyby stanowić zagrożenie zarówno dla operatorów, jak i całego pomieszczenia,
  • prosta konstrukcja – narzędzia pneumatyczne charakteryzują się bardzo prostą konstrukcją, która z kolei warunkuje niską podatność na usterki i awarie. Dzięki temu wykazują one dłuższą żywotność niż elektronarzędzia.

Czy narzędzia pneumatyczne mają jakieś wady?

Mimo licznych zalet, narzędzia pneumatyczne mają kilka istotnych wad, które z pewnością należy znać. Pierwszą z nich są wysokie koszty zakupu. Różnice nie są jednak diametralne, a ich eksploatacja jest dużo tańsza niż w przypadku klasycznych elektronarzędzi. Trzeba jednak mieć świadomość, że inwestycja w urządzenia tego typu może wymagać sporego nakładu finansowego. Bogaty wybór narzędzi pneumatycznych w Żarach w konkurencyjnych cenach znajdziesz w naszym sklepie Rolmasz, który zajmuje się także sprzedażą internetową.

Kolejną wadą jest konieczność stałego podłączenia do sprężarki, co ogranicza mobilność narzędzi. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia – prostym rozwiązaniem może stać się zakup dłuższego kabla.

Narzędzia pneumatyczne cieszą się bardzo dużą popularnością, jednak to, czy warto się na nie zdecydować, powinno być uwarunkowane specyfikacją wykonywanych prac, możliwościami, a także indywidualnymi oczekiwaniami zarówno pracodawców, jak i pracowników.