Z jakich materiałów wykonuje się ubrania robocze?

Ubrania robocze wykorzystywane są przez wszystkie osoby, które na co dzień pracują w wymagających warunkach. Służą one jako zamiennik ubrań prywatnych pracowników i najczęściej zapewniają ochronę przed zabrudzeniami – ale nie tylko. Ze względu na swoje zastosowanie, odzież robocza musi być wykonana ze specjalnych materiałów. Jakich? Odpowiadamy w artykule!

Czym jest odzież robocza?

Obowiązek zapewnienia odzieży roboczej zawsze leży po stronie pracodawcy. Dopuszczenie pracowników do wykonywania swoich obowiązków w nieodpowiednim ubraniu jest wykroczeniem, które podlega karze grzywny. Przepisy te regulowane są przez zasady BHP, które także obejmują klasyfikację odzieży pracowniczej. Ubrania, które chronią w przypadku małego poziomu ryzyka, nazywane są roboczymi. Wykorzystywane są w celu zabezpieczenia lub zastąpienia odzieży własnej pracownika i ochronie przed zabrudzeniami substancjami nieszkodliwymi dla zdrowia. Wśród nich wyróżnić można tzw. ubrania branżowe, wykorzystywane np. w gastronomii, hotelarstwie czy w służbie zdrowia. W zależności od przeznaczenia i zakresu ochrony, do odzieży roboczej zaliczają się: koszule, koszulki, bluzki, fartuchy, płaszcze, spodnie, kombinezony, kurtki, peleryny, kamizelki czy ochraniacze. Poszczególne rodzaje występują w wersji ocieplanej i nieocieplanej. Jeśli szukasz odzieży roboczej w Żarach, koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu, który oferuje bogaty wybór ubrań dostępnych także w sprzedaży online!

Odzież robocza – z jakiego materiałów jest produkowana?

Na jakość i trwałość odzieży roboczej wpływa kilka istotnych cech, a najważniejszą z nich jest materiał wykonania. Najczęściej ubrania produkowane są z:

  • bawełny – ze względu na świetną przepuszczalność powietrza i różnorodność gramatury, bawełna wykorzystywana jest w wielu branżach. Stanowi także składnik wielu mieszanek stosowanych do produkcji ubrań zarówno roboczych, jak i ochronnych,
  • mieszanki bawełniano-poliestrowej lub bawełniano-poliamidowej – ubrania wykonane z mieszanek tych materiałów charakteryzują się zwiększoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Struktura tej tkaniny, ze względu na gęsty splot, zapewnia ochronę przed zabrudzeniami oraz znacząco ułatwia pranie,
  • innych tkanin – takich, jak flanela, polar, ortalion czy polipropylen, wykorzystywany do produkcji ubrań jednorazowych.

Należy pamiętać, że na wytrzymałość i komfort noszenia ubrań roboczych, poza materiałem wykonania, wpływa także gramatura tkaniny oraz rodzaj splotu. Podczas wyboru odzieży pracowniczej warto więc zwracać uwagę także na te parametry.