Wkrętarki akumulatorowe - zalety tego typu narzędzi

Wkrętarka akumulatorowa to elektronarzędzie przeznaczone do wkręcania lub wykręcania wszelkiego rodzaju wkrętów. Przy pomocy wkrętarki, takie prace, jak np. skręcanie mebli można wykonać o wiele szybciej, niż przy użyciu tradycyjnego śrubokrętu. Urządzenia te wykorzystywane są zarówno w drobnych pracach domowych związanych z remontami czy urządzaniem mieszkania, jak i w profesjonalnym zastosowaniu. Wkrętarka, żeby dobrze spełniała swoje zadanie, musi być odpowiednio dopasowana do potrzeb użytkownika i warunków pracy.

Rodzaje wkrętarek


Wkrętarki można podzielić ze względu na sposób ich zasilania na wkrętarki akumulatorowe i sieciowe. Wkrętarki zasilane sieciowo wymagają podłączenia kabla do gniazdka elektrycznego. Drugim rodzajem są wkrętarki akumulatorowe – narzędzia, które nie potrzebują mieć w pobliżu dostępu do gniazdka elektrycznego. Wielką zaletą nowoczesnych wkrętarek akumulatorowych jest możliwość szybkiego doładowania baterii za pomocą dostępnych ładowarek ekspresowych. Producenci zadbali także o dostępność dodatkowych akumulatorów. Dzięki temu rozładowanie się jednego akumulatora nie powoduje wymuszonej przerwy w pracy.

Dlaczego warto wybrać wkrętarkę akumulatorową?


Choć wkrętarka akumulatorowa jest zazwyczaj droższa niż wkrętarka zasilana sieciowo, warto rozważyć jej zakup. Największą zaletą wkrętarki akumulatorowej jest niezależność od źródła prądu w czasie pracy. Dzięki temu, zabierając się za prace budowlane w ogrodzie, na działce czy w innych miejscach z niedostępnym źródłem prądu, zasilanie narzędzia nie będzie problemem. Dodatkową korzyścią ze stosowania rozwiązań akumulatorowych jest brak plączącego się kabla. Wkrętarki akumulatorowe projektowane są w taki sposób, żeby były lekkie, poręczne oraz wygodne. Dotyczy to zarówno użycia, jak i transportu. Dzięki temu podczas pracy ręce narażone są na mniejsze obciążenia i męczą się wolniej. Wszystko to sprawia, że przez dłuższy czas można pracować w niewygodnych pozycjach, np. trzymając narzędzie nad głową.

Jak wybrać wkrętarkę akumulatorową?


Wybierając wkrętarkę akumulatorową, należy zwrócić uwagę na parametry techniczne, a w szczególności deklarowany czas pracy na jednym akumulatorze  i na moc wkrętarki. Inna jest potrzebna do skręcania mebli wiórowych, inna do drewna, a jeszcze inna, jeśli ma posłużyć także do wiercenia otworów. Ważna jest także waga urządzenia wraz z podpiętym akumulatorem. Dobra wkrętarka powinna umożliwiać regulację prędkości obrotowej oraz mieć dostępne obroty w obie strony.