Wkrętarka: sieciowa czy akumulatorowa?

Osoby planujące zakup nowej wkrętarki często zastanawiają się, czy wybrać model akumulatorowy, czy może lepiej zasilany z sieci. Przed zakupem zawsze warto zastanowić się, w jaki sposób najczęściej będziemy użytkowali wkrętarkę i dopiero wtedy dokonać wyboru. Przyjrzyjmy się bliżej wadom i zaletom obu typów wkrętarek.

Wkrętarka sieciowa

Wkrętarka sieciowa ma jedną, najważniejszą zaletę: można jej używać bez przerwy, niepotrzebne są przerwy na ładowanie akumulatorów. Wkrętarki zasilane z gniazdka zazwyczaj są mocniejsze niż modele akumulatorowe i mogą pracować z trudniejszymi materiałami. Mogą być niestety głośniejsze od urządzeń akumulatorowych, a czasami – cięższe. Wkrętarka sieciowa ma jednak także jeden spory minus. Miejsce jej pracy jest ograniczone długością przewodu zasilającego. W razie potrzeby można oczywiście używać przedłużaczy, jednak ich codzienne zwijanie i rozwijanie może być kłopotliwe. Kabel od wkrętarki czasami staje się nieporęczny podczas bardziej skomplikowanych prac. Wkrętarka sieciowa jest świetnym wyborem wszędzie tam, gdzie używa się jej dużo, często i zapewniony jest wygodny dostęp do gniazdka.

Wkrętarka akumulatorowa

Wkrętarki akumulatorowe są bardziej mobile niż wkrętarki sieciowe. Pozwalają na pracę  w miejscach, w które nie ma jak doprowadzić sieci elektrycznej. Są zazwyczaj lżejsze i bardziej poręczne niż wkrętarki sieciowe. Wkrętarki akumulatorowe nie pozwalają jednak na pracę bez przerw. Co jakiś czas trzeba niestety naładować akumulatory lub dokupić dodatkowy ich komplet. Wkrętarki leżącej przez dłuższy czas w szafie czy garażu nie użyjemy w nagłej potrzebie – rozładowane akumulatory będzie trzeba najpierw naładować. Wkrętarki akumulatorowe mają zazwyczaj mniejszą moc niż sieciowe, ale mają wyższą kulturę pracy – są zdecydowanie cichsze. Model akumulatorowy jest idealnym wyborem dla majsterkowiczów, którzy wkrętarki używają raz na jakiś czas, do standardowych zadań.