Węże techniczne. Rodzaje i zastosowanie

Węże techniczne to elastyczny element mający zastosowanie w transporcie różnorodnych substancji, zarówno gazowych, ciekłych, jak i stałych. Używa się ich w wielu gałęziach przemysłu, a także w rolnictwie.  Co warto o nich wiedzieć?

Rodzaje węży technicznych

Węże techniczne można podzielić na kilka podstawowych rodzajów:

- węże do środków ochrony roślin i oprysków rolnych: to węże odporne na substancje żrące i szkodliwe działanie oprysków. 

- węże do wody: to węże, którymi transportuje się wodę. Te wysokiej jakości są zrobione z gumy barwy czarnej SBR odpornej na działanie gorącej wody. Znajdują się w nim przekładki z kordu włókienniczego lub nici syntetycznych. Tego typu wężami nie transportuje się wody pitnej.

- węże gumowe olej-benzyna: to węże do przesyłu paliwa. Węże mają zewnętrzną warstwę odporną na działanie paliw, olejów, warunki atmosferyczne oraz ścieranie.

- węże igielitowe to węże wyprodukowane z najwyższej jakości miękkiego PVC, co zapewnia wysoką giętkość oraz odporność na działanie światła i tlenu. To węże do przepływu powietrza, substancji spożywczych, środków ochrony roślin i lekkich chemikaliów. Są bardzo odporne na ścieranie.

- węże techniczne zbrojone: to węże wysokociśnieniowe 3-warstwowe, z oplotem tekstylnym. Mogą być wykorzystywane do przesyłania sprężonego powietrza, wody, benzyny i oleju, kwasów i zasad, oraz innych nieagresywnych substancji.

Charakterystyka węży technicznych

Węże techniczne różnią się od siebie tworzywem, z którego są zrobione, oraz konstrukcją. Dzięki temu zawsze można wybrać model, który najlepiej sprawdzi się przy danym zadaniu. Węże techniczne świetnie eliminują drgania i ruchy instalacji oraz zapewniają łatwość montażu. Zazwyczaj wąż kupuje się jako kompletny układ z odpowiednimi złączami i obejmami. Przy wyborze węża należy pamiętać, że przy wielu zastosowaniach obowiązują różnego rodzaju przepisy i normy pracy. Węże techniczne, których używa się w przemyśle związanym np. z transportem substancji chemicznych czy substancji o podwyższonych temperaturach, muszą być bardzo wytrzymałe i takie, których konstrukcja musi zapewniać stuprocentową wydajność działania, lecz przede wszystkim – bezpieczeństwo.