Szlifierki - typy i zastosowanie

W procesie obróbki materiałów jednym z ostatnich etapów jest szlifowanie. Dzięki temu procesowi zyskujemy gładką i gotową pod malowanie powierzchnię w bardzo krótkim czasie. Jakiego typu szlifierki wyróżniamy? Jakie jest ich zastosowanie? W procesie obróbki materiałów jednym z ostatnich etapów jest szlifowanie. Dzięki temu procesowi zyskujemy gładką i gotową pod malowanie powierzchnię w bardzo krótkim czasie. Jakiego typu szlifierki wyróżniamy? Jakie jest ich zastosowanie?

Szlifierki – krótka charakterystyka


Są to urządzenia dzięki którym możliwe jest sprawne wykończenie powierzchni utwardzonych. Szlifierki używa się do wygładzania całego gotowego przedmiotu bądź tylko jego części. Ich zastosowanie decyduje o końcowym wyglądzie produktu, dlatego warto dobrać odpowiedni typ szlifierki do danego zadania.

Rodzaje szlifierek


Istnieje wiele typów szlifierek, które można wyróżnić m.in. ze względu na: zakres lub skalę wykonywanych zadań, rodzaj stosowanego napędu czy ich konstrukcję. Najpopularniejszym podziałem szlifierek jest jednak ich zróżnicowanie ze względu na sposób wykonywania obróbki. W tym podziale wyróżnia się:
• szlifierki kątowe, inaczej nazywane kątówkami;
• szlifierki taśmowe;
• szlifierki mimośrodowe;
• szlifierki oscylacyjne;
• szlifierki typu delta.

Zastosowanie szlifierek


Każdy typ szlifierki przeznaczony jest do innego rodzaju zadań, dlatego przed wykonaniem danych prac warto się upewnić, że wybrało się odpowiednie narzędzie.
Szlifierki kątowe są najpopularniejszym typem tego urządzenia, który bardzo często spotkać można w domowych warsztatach. Kątówki wykorzystuje się zarówno do prostych prac remontowych, jak i na różnego typu budowach. W zależności od zastosowanej nakładki nadaje się do szlifowania, przecinania ceramiki bądź metalu, wykonywania nacięć w murach czy szczotkowania kamieni.
Szlifierki taśmowe najczęściej stosowane są w warsztatach stolarskich. Spośród innych szlifierek wyróżnia ją to, że taśma przesuwa się jedynie po linii prostej, bez obracania się. Doskonale nadają się do zgrubionego szlifowania dużych powierzchni drewna i płyt okleinowych. Sprawdzają się także przy wyrównywaniu, wygładzaniu i oczyszczaniu powierzchni.
Szlifierki mimośrodowe wykorzystuje się do obróbki powierzchni płaskich i lekko zakrzywionych, wklęsłych i wypukłych – jest to możliwe dzięki elastycznemu talerzowi. Ich zaletą jest wykonywanie nie tylko oscylacyjnych ruchów, ale także obrotowych. Oprócz obróbki mogą służyć również do zdzierania powłok malarskich i polerowania.
Szlifierki oscylacyjne najczęściej stosowane są do szlifowania drewnianych elementów o powierzchniach płaskich i delikatnie zaokrąglonych, np. drzwi, mebli, narożników blatów.
Szlifierki typu delta używa się w powierzchniach trudno dostępnych – przewyższa pozostałe typy możliwością precyzyjnego szlifowania niewielkich powierzchni czy wąskich szczelin, np. krzeseł, płotów i balustrad.