Ubrania robocze wymagane dla pracownika warsztatu

Osoby pracujące w różnego rodzaju warsztatach narażeni są na czynniki brudzące, a czasem również niebezpieczne. Pracodawca jest zobowiązany kodeksem pracy do zapewnienia im środków ochrony, w tym odpowiedniej odzieży roboczej. Jakie ubrania robocze będą odpowiednie dla pracowników warsztatu? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Co to są ubrania robocze?

Odzież robocza ma za zadanie chronić własne ubrania pracownika przed zniszczeniem i zabrudzeniem. Ubrania robocze pozwalają również na identyfikację pracowników z daną firmą i często świadczą o jej prestiżu. Warto mieć na uwadze, że odzież robocza, która nie jest jednocześnie odzieżą ochronną wcale nie musi chronić przed czynnikami szkodliwymi dla zdrowia.

Kiedy pracodawca musi zapewnić odzież roboczą pracownikowi?

Zgodnie z kodeksem pracy, pracodawca zobowiązany jest zapewnić ubrania robocze pracownikowi wtedy, kiedy odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, a także wtedy, kiedy istnieją ku temu wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy. Ubrania te są własnością pracodawcy. Pracodawca musi także dbać o ich konserwację, pranie i utrzymanie w sprawności.

Jaka odzież robocza znajdzie zastosowanie u pracownika warsztatu?

Dobór odzieży roboczej uzależniony jest od charakteru pracy wykonywanej przez daną osobę. Inny ubiór będzie odpowiedni dla pracownika mającego bezpośredni kontakt z klientem i wykonującego pracę przeważnie biurową, a inny dla mechanika, który bezpośrednio narażony jest na brudzące środki jak smary i oleje.

Praca w warsztacie wymaga stroju, który będzie wygodny i nie będzie krępował ruchów. Ważne jest to, żeby był uszyty z oddychających i mocnych materiałów. Pracownika można wyposażyć w wytrzymały, a jednocześnie wygodny i przewiewny kombinezon, chroniący jego własne ubrania. Przydatne mogą być także odporne na przetarcia spodnie robocze, wyposażone we wzmocnienia na kolanach oraz dodatkowe kieszenie. Przydatne są również spodnie wyposażone w miękkie wstawki chroniące kolana podczas pracy w mniej komfortowych pozycjach. Kiedy w warsztacie panuje niska temperatura lub konieczne jest częste wychodzenie na zewnątrz, warto wybrać ciepłą bluzę, kamizelkę czy kurtkę, żeby zapewnić pracownikowi komfort termiczny.

Ubrania robocze nie muszą być specjalnie certyfikowane. Takie przepisy dotyczą odzieży ochronnej. Musi jednak być wykonana zgodnie z wymaganiami norm, które określają szczegółowo dostosowanie ubrań roboczych w przypadku każdego z rodzajów prac. Zapewniamy szeroki asortyment odzieży roboczej, a także służymy pomocą w doborze odpowiedniego rodzaju odzieży. Zachęcamy do zapoznania się z opisami oferowanych przez nas produktów.