Tarcze diamentowe - budowa, właściwości i zastosowanie

Cięcie materiałów to niezbędna czynność wykorzystywana w wielu różnorodnych branżach. Ciężko sobie wyobrazić bez niej jakiekolwiek prace remontowe, budowlane czy wykończeniowe. Na pewno każdy kto miał kiedykolwiek do czynienia z koniecznością przycięcia jakiegoś elementu spotkał się z pojęciem tarczy diamentowej. Co to właściwie jest? Jak zbudowane są tarcze diamentowe i do jakich materiałów warto je stosować?

Co to jest tarcza diamentowa i jaka jest jej budowa?

Do jej produkcji wykorzystuje się natomiast diamenty syntetyczne. Tarcze wykonane są ze stalowego dysku  i segmentów wykonanych z mieszanki stopu metali i diamentów syntetycznych. Jak nietrudno się domyślić ze względu na proces technologiczny wytwarzania tarcz diamentowych wyróżnia się ich kilka rodzajów. Tarcze galwaniczne charakteryzują się tym, iż są obsypane diamentem syntetycznym na obrzeżach swojej powierzchni. Niedawno opracowana została innowacyjna metoda produkcji polegająca na lutowaniu próżniowym. Zgodnie z tą techniką w korpus tarczy wtapia się duże kryształy diamentów. Są także tarcze zgrzewane lub spawane laserowo. Te metody polegają z kolei na łączeniu stalowych dysków z wcześniej wykonanymi segmentami. 

Jakie właściwości wykazują tarcze diamentowe?

Tarcze diamentowe są przede wszystkim ostre. Za poziom tej ostrości odpowiada ułożenie diamentów i składu mieszanki proszków metali. Warto pokreślić, że są one również niezwykle wytrzymałe i niełatwo ulegają stępieniu. Dzięki temu praca z użyciem tarczy diamentowej jest bardzo wydajna. Kolejną zaletą tego narzędzia jest niewątpliwie możliwość dostosowania prędkości to ciętych materiałów, które różnią się między sobą twardością i grubością. Wszystko to sprawia, że tarcze diamentowe uznawane są za narzędzie najwyższej jakości spośród wszystkich dostępnych na rynku tarcz do cięcia czy szlifowania

Gdzie znajdują zastosowanie tarcze diamentowe?

Tarcze diamentowe są szeroko wykorzystywane wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność cięcia elementów z różnych materiałów. Skoro przy materiałach jesteśmy warto wspomnieć co właściwie można przeciąć za pomocą tarczy diamentowej, a wachlarz możliwości jest naprawdę duży. Otóż za pomocą tarczy diamentowej z powodzeniem przytniesz beton, żelbeton, szkło, glazurę, gres, terakotę, asfalt, tworzywa sztuczne, ceramikę, metalkamień naturalny, klinkier, a nawet drewno. Lista zastosowań jest naprawdę imponująca, toteż żaden fachowiec czy budowlaniec nie wyobraża sobie pracy bez tego praktycznego i wielofunkcyjnego narzędzia. Jeśli nadal w swojej skrzynce z narzędziami nie posiadasz tarcz diamentowych serdecznie polecamy ich zakup na stronie rolmasz-zary.pl. Znajdziesz tam produkty najwyższej klasy.