Rodzaje zawiasów drzwiowych

Zawiasy drzwiowe różnią się od siebie wyglądem, przeznaczeniem i zasadą działania. Wybierając drzwi, warto poświęcić tym elementom więcej uwagi, aby w przyszłości uniknąć problemów. Jakie są podstawowe rodzaje zawiasów drzwiowych i na co należy zwrócić uwagę, by użytkowanie drzwi było komfortowe? Odpowiedź znajdziesz na naszym blogu.

Zawiasy do drzwi przylgowych

Drzwi przylgowe, to klasyczne drzwi, które jeszcze do niedawna stanowiły zdecydowaną większość w ofercie producentów stolarki drzwiowej. Można je poznać po charakterystycznym frezowanym wykończeniu bocznej krawędzi skrzydła tam, gdzie styka się ono z ościeżnicą. Frez sprawia, że część grubości skrzydła po zamknięciu chowa się w ościeżnicy. Wypustka skrzydła, która zachodzi na ościeżnicę i zasłania łączące się ze sobą elementy to właśnie przylga.

Zawiasy do drzwi przylgowych są widoczne zarówno przy otwartych, jak i przy zamkniętych drzwiach, dlatego tak ważne jest, by były estetyczne. Najpopularniejszym rodzajem zawiasów drzwiowych przylgowych są zawiasy drzwiowe wkręcane, stosowane przez większość producentów drzwi. Ich największą zaletą jest łatwość montażu, a także niska cena. Dzięki bardzo prostej konstrukcji regulacja zawiasów nie jest skomplikowana.

Zawiasy do drzwi bezprzylgowych

Zawiasy do drzwi bezprzylgowych, w przeciwieństwie do zawiasów omawianych powyżej, nie są widoczne z zewnątrz. Są droższe, ale też ich budowa jest bardziej skomplikowana. Zawiasy do drzwi bezprzylgowych 3D zapewniają wyjątkową trwałość oraz stabilność skrzydła drzwiowego. Ich największą zaletą jest możliwość regulacji w trzech płaszczyznach (wysokość, ustawienie w poziomie oraz docisk do uszczelki). Oprócz zawiasów 3D, w drzwiach bezprzylgowych można spotkać też inne rodzaje zawiasów, jak np. wpuszczane zawiasy czopowe, oferujące regulację w dwóch płaszczyznach. Zawiasy do drzwi bezprzylgowych są dostępne w bogatej gamie kolorystycznej i w dużym zakresie cen, co ułatwia dobranie odpowiedniego modelu wpuszczanych zawiasów do drzwi, w dostępnym budżecie. Zawiasy do drzwi bezprzylgowych doskonale sprawdzą się w nominalistycznych, nowoczesnych i industrialnych wnętrzach.

Zawiasy drzwiowe wysokiej jakości, produkowane przez znanych producentów zapewniają wysoki komfort użytkowania przez długi czas. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór zawiasów drzwiowych wysokiej jakości. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z naszym przedstawicielem. Chętnie odpowiemy na pytania i rozwiejemy wątpliwości związane z zawiasami.