Rodzaje lamp do ciągników

Oświetlenie robocze jest podstawowym wyposażeniem każdego ciągnika. Jego zadaniem jest zapewnienie komfortu pracy w warunkach, kiedy jest ograniczona widoczność. Światło z lamp roboczych ma świecić w taki sposób, by kierowca nie męczył się. Na rynku występują różnego rodzaju światła montowane w zależności od ich przeznaczenia. Warto wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę, by praca była przyjemna i komfortowa.

Szperacze i lampy ze światłem rozproszonym

Światła przeznaczone do oświetlenia punktowego noszą nazwę szperaczy. W obudowie lampy stosuje się szyby z soczewką skupiającą, dzięki czemu światło pada dokładnie na dany obszar. Strumień światła sięga na odległość kilkudziesięciu metrów, a jego szerokość wynosi od 30 do 60o. Szperacze pełnią funkcję głównego światła roboczego przedniego, bocznego lub tylnego. Działają podobnie do reflektorów samochodowych. Mają za zadanie oświetlić linię przejazdu bądź umożliwić zamontowanie czy odczepienie maszyny roboczej. Montuje się je na wysokości zderzaka lub na dachu ciągnika. Lampy do ciągników ze światłem rozproszonym są użyteczne podczas precyzyjnych manewrów jak doświetlenie przestrzeni przy ciągniku czy przy pracach na zewnątrz ciągnika. Posiadają soczewkę rozpraszającą, w której strumień światła oświetla szerszy obszar. Przez to światło dociera do znacznie mniejszej odległości.

Halogeny czy LED?

Dużą zaletą halogenów jest ich niska cena oraz duża ilość światła. Emitują naturalną, przyjemną da oka barwę. Charakteryzują się długą żywotnością i wydajnością. Najczęściej stosuje się je do kombajnów, ciągników, traktorów i innych maszyn. Kolejnym plusem halogenów jest szybka wymiana samej żarówki. Minusem lampy halogenowej jest większy pobór energii niż oświetlenie LED oraz niższa odporność na wstrząsy, które podczas pracy na polu są częste. Lampy LED zapewniają podobne warunki oświetleniowe co halogeny, ale pobierają znacznie mniej prądu. Mają diody półprzewodnikowe, tzw. diody LED. Ich najważniejszą zaletą jest wyższa temperatura barwowa. Białe lub delikatne niebieskie światło zapewnia znacznie wyższy komfort pracy. Ze względu na inny sposób emisji światła są bardzo wygodne i sprawne w użytkowaniu. Minusem może być wysoka cena i większe rozmiary, które wynikają z konieczności chłodzenia diod.