Rodzaje i zastosowanie podkładek budowlanych
z dnia

Podkładki, śruby i nakrętki to podstawowe elementy połączeń śrubowych. To właśnie w nich podkładki pełnią bardzo ważną funkcję pomocniczą, zwiększając trwałość i bezpieczeństwo. Występują w wielu wariantach, które można z łatwością dopasować do innych elementów połączenia. Ich prosta konstrukcja warunkuje zarówno ich niezawodność, jak i niską cenę. Jakie są ich rodzaje i do czego są wykorzystywane?
Zastosowanie podkładek budowlanych
Podkładki oddzielają śrubę i nakrętkę od właściwego materiału elementu mocującego, minimalizując ryzyko poluzowania się nakrętki lub śruby - całe połączenie jest w ten sposób wzmocnione. Ponadto zwiększają powierzchnię docisku elementów wkręcanych do łączonego materiału i zapobiegają przeciążeniom i uszkodzeniom. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie dobrze, gdy łączone elementy wykonane są z miękkich materiałów, takich jak tworzywo sztuczne czy drewno. Podkładki stosowane są w różnego rodzaju połączeniach śrubowych, takich jak produkty elektroniczne, budowlane, motoryzacyjne i meblowe. Zazwyczaj montuje się je pomiędzy elementem ściskanym a nakrętką. Czasami umieszcza się je również pod łbem śruby, zwłaszcza jeśli jego średnica jest mniejsza niż otwór, przez który ma przejść połączenie. Jeśli szukasz sklepu z podkładkami oraz śrubami w Żarach, sprawdź naszą ofertę! Gwarantujemy bogaty wybór i najwyższą jakość produktów, możliwych także do zamówienia przez Internet.
Rodzaje podkładek pod śruby
Podkładki pod śruby dostępne są w wielu wariantach, które różnią się od siebie kilkoma istotnymi cechami. Ze względu na ich zastosowanie, wyróżnić można:
- podkładki płaskie – służą do zabezpieczenia łączonych elementów przed uszkodzeniami, takimi jak zadrapania, wgniecenia czy pęknięcia podczas dokręcania śrub,
- podkładki zabezpieczające - zapobiegają luzowaniu połączeń gwintowanych. Ich stosowanie jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku przeciążonych połączeń śrubowych,
- podkładki poziomujące – są stosowane, gdy kąt łączonego materiału wymaga wyrównania z kątem, pod jakim znajduje się łącznik,
- podkładki uszczelniające – zabezpieczają połączenia przed zniszczeniem lub uszkodzeniem przez niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Ponadto podkładki rozróżnia się ze względu na materiał wykonania, kształt, grubość, twardość oraz rodzaj gwintu, do którego są przeznaczone. Wśród najpopularniejszych podkładek stalowych wyróżniamy klasyczne płaskie podkładki okrągłe.