Rodzaje i zastosowanie odzieży ochronnej

Odzież ochronna wykorzystywana jest w wielu profesjach na bardzo dużą skalę. Służy zapewnieniu pracownikowi skutecznej ochrony przed szkodliwymi czynnikami, które mogą stanowić zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Ze względu na stopień potencjalnego zagrożenia, ubrania ochronne dzielą się na 3 kategorie, a także na kilka rodzajów – te z kolei uwarunkowane są ich bezpośrednim zastosowaniem. W artykule opisujemy wszystkie z nich i podpowiadamy, gdzie najczęściej są wykorzystywane.

3 kategorie odzieży ochronnej

W wielu przypadkach używanie odzieży ochronnej jest ściśle określone przepisami prawa, na podstawie którego można ponadto wyróżnić 3 rodzaje kategorii ubrań ochronnych. Wśród nich wyróżnia się:

  • kategorię I, którą określa się odzież chroniącą przed minimalnym zagrożeniem. Są to m.in. proste ubrania robocze, takie jak fartuchy, ubrania ocieplane czy przeciwdeszczowe,
  • kategorię II, obejmującą odzież, która chroni przed konkretnymi czynnikami – takimi, które nie zagrażają bezpośrednio życiu pracownika. Są to przede wszystkim ubrania spawalnicze lub odzież ostrzegawcza,
  • kategorię III, czyli ubrania zapewniające najwyższy poziom ochrony. Są one wykorzystywane w sytuacjach narażenia na zagrożenie życia lub na poważne konsekwencje zdrowotne. Wśród nich można wymienić odzież chroniącą przed skrajnymi temperaturami, niebezpiecznymi substancjami, płomieniem czy promieniowaniem.

Podział ubrań ochronnych ze względu na właściwości

Ubrania ochronne najczęściej wykorzystywane są w przemyśle, medycynie, laboratoriach, a także w służbach porządkowych czy na budowie. Przepisy BHP jasno określają, że służą one do częściowego lub całkowitego zasłonięcia ciała i ubioru osobistego pracownika, a ich właściwości zależą głównie od materiału wykonania. Ze względu na właściwości, wymienić można odzież antyelektrostatyczną, kwasoodporną, mrozoodporną, olejoodporną, wodoodporną, żaroodporną i ostrzegawczą.

Należy podkreślić, że jakość wykorzystanego materiału oraz sposób wykonania w dużej mierze wpływa na bezpieczeństwo pracowników, a tym samym na funkcjonalność ubrań. Warto wobec tego inwestować wyłącznie w sprawdzone produkty, które pochodzą z zaufanego źródła – odzież ochronną w Żarach znajdziesz w naszym sklepie, który oferuje także sprzedaż internetową.

Jakie elementy ubioru obejmuje odzież ochronna?

Odzież ochronna obejmuje wiele elementów garderoby – zaczynając od spodni, przez T-shirty, aż po bluzy czy kurtki. Ponadto na rynku dostępne są także buty oraz akcesoria, takie jak nauszniki, okulary ochronne, fartuchy czy rękawiczki. Poszczególne modele dostępne są w wielu wariantach i rozmiarach, a ich odpowiedni dobór jest niezwykle ważny – wpływa bowiem bezpośrednio na komfort i wygodę pracownika.