Rodzaje i zastosowanie narzędzi pneumatycznych

Narzędzia pneumatyczne stanowią świetną alternatywę dla stosowanych w zakładach produkcyjnych czy w warsztatach elektronarzędzi. W przeciwieństwie do nich, nie są one zasilane prądem elektrycznym, a sprzężonym powietrzem. Są one z reguły lżejsze, a co za tym idzie – bardziej poręczne – niż narzędzia elektryczne oraz charakteryzują się prostą i solidną budową, która wpływa na bezpieczeństwo użytkowania. O rodzajach i zastosowaniu narzędzi pneumatycznych opowiadamy w poniższym artykule.

Czym charakteryzują się narzędzia pneumatyczne?

Narzędzia, które zasilane są sprzężonym powietrzem, charakteryzują się dużą mocą, która połączona jest z niewielkimi wymiarami oraz masą. Niektóre mogą być nawet o połowę lżejsze niż podobne do nich elektronarzędzia, a to za sprawą silnika, który ma znacznie mniejsze wymiary niż ten stosowany w urządzeniach zasilanych na prąd. W ich konstrukcji stosuje się najczęściej silniki łopatkowe lub turbinowe, które ponadto wyróżniają się bardzo niską awaryjnością.

Na jakość oraz wydajność pracy narzędzi tego typu w dużej mierze wpływa doświadczenie producenta. Warto więc wybierać modele, które pochodzą z zaufanych i cenionych źródeł - bogaty wybór narzędzi pneumatycznych w Żarach oferuje sklep Rolmasz.

Rodzaje narzędzi pneumatycznych

Oferta narzędzi pneumatycznych na rynku polskim nieustannie się rozszerza, a to za sprawą coraz większego zainteresowania klientów. Są one bowiem stosowane m.in. na placach budowy, w halach produkcyjnych czy w warsztatach samochodowych. Wśród najpopularniejszych z nich wyróżnia się przede wszystkim:

  • klucze pneumatyczne, które przeznaczone są do wkręcania i wykręcania śrub. Stanowią nieocenioną pomoc we wszelkich pracach wulkanizacyjnych oraz serwisowych maszyn i pojazdów. Najpopularniejsze z nich to klucze udarowe i zapadkowe,
  • wiertarki i wkrętarki pneumatyczne – wykorzystywane są podczas produkcji maszyn, jednak znajdują zastosowanie także w procesach wytwarzania mebli i stolarki okiennej. W warsztatach tego typu często znaleźć można także pneumatyczne zszywacze oraz gwoździarki, które umożliwiają swobodne łączenie elementów,
  • szlifierki pneumatyczne – stanowią one osobną grupę narzędzi wykorzystujących sprzężone powietrze. Są one stosowane w wielu gałęziach przemysłu – m.in. w branży stoczniowej, w produkcji stalowych konstrukcji, w obróbce spawów, a także w najróżniejszych pracach wykończeniowych, gdzie służą głównie do przygotowywania powierzchni przed lakierowaniem,
  • pistolety pneumatyczne – przeznaczone są głównie do lakierowania, a także przedmuchiwania oraz pompowania powietrza,
  • młotki pneumatyczne – wykorzystywane są przy obróbce odlewów i odkuwek stalowych oraz żeliwnych, a także podczas prac budowlanych i demontażowych.

W dedykowanych sklepach znaleźć można jeszcze więcej rodzajów narzędzi pneumatycznych, które przeznaczone są do trwałego łączenia blach lub do obróbek tworzyw stosowanych podczas remontów czy prac ślusarskich.  Jak widać, oferta urządzeń tego typu jest bardzo obszerna.