Rodzaje i zastosowanie kół zębatych

Koła zębate charakteryzują się bardzo prostą i nieskomplikowaną budową, jednak mimo to znajdują zastosowanie w wielu maszynach i pojazdach – nawet w tych, które wykorzystują niezwykle dużą siłę i energię. Stanowią nieodłączny element mechanizmów napędowych, a poszczególne modele różnią się od siebie m.in. wielkością, kształtem czy materiałem, z jakiego zostały wykonane. W artykule opisujemy dokładnie zastosowanie kół zębatych, a także wymieniamy ich najpopularniejsze rodzaje.

Budowa i rodzaje kół zębatych

Kształt najczęściej wykorzystywanych kół zębatych porównać można do walca (najczęściej z metalu), na którego obwodzie znajdują się zęby. Różnice pomiędzy określonymi typami kół wynikają przede wszystkim z ich zastosowania – z tego względu wyróżnia się modele o różnym kształcie zębów – takim, jak:

  • prosty,
  • skośny,
  • daszkowy,
  • łukowy.

Powyższe rodzaje zębów występują najczęściej w niezwykle popularnych kołach walcowych. Dodatkowo produkowane są tzw. koła stożkowe, na których bokach znajdują się zęby proste, skośne lub łukowe.

Kształt zębów zależy od przeznaczenia danego koła. Różnice polegają ponadto na ich ilości, a także na wielkości samego elementu. Z tego względu możliwe jest łatwe i swobodne dobranie koła do specyfikacji mechanizmu, co gwarantuje sprawną i efektywną pracę.

Ważne jest, aby zawsze wybierać wysokojakościowe produkty, które wytwarzane są przez rzetelnego i zaufanego producenta. Bogaty wybór wytrzymałych kół zębatych w Żarach znajdziesz w naszym sklepie Rolmasz, który oferuje także sprzedaż internetową.

Gdzie wykorzystywane są koła zębate?

Można powiedzieć, że koła zębate stosowane są w większości urządzeń – nawet tych, które wykorzystywane są na co dzień. Znajdują się bowiem zarówno w silnikach samochodów, motocykli czy samolotów, jak i w zegarkach analogicznych czy nawet w turbinach wiatrowych. Ponadto stanowią nieodłączny element maszyn i urządzeń, które wyposażone są w przekładnię, sprzęgło lub pompę zębatą.

Wśród największych zalet kół zębatych należy wymienić przede wszystkim równomierność, stabilność oraz poręczność, co wynika z ich niewielkich rozmiarów. Nieskomplikowana konstrukcja nie tylko świetnie dopasowuje się do systemu, z którym współpracuje, lecz także umożliwia szybką i bezproblemową wymianę w razie usterki.  Ponadto charakteryzują się łatwą obsługą i cichą, wydajną pracą.