Rodzaje i oznaczenia śrub
z dnia

Przeprowadzenie drobnych prac remontowych, skręcenie mebli czy zawieszenie półek to czynności, które wymagają zastosowania odpowiednich narzędzi. Podstawowym elementem wyposażenia każdego majsterkowicza – czy to amatora, czy też profesjonalisty – są śruby. Choć mogłoby się wydawać, że ich dobór jest banalnie prosty, na rynku znaleźć można kilka rodzajów śrub, które oznaczone są w różny sposób, co może utrudnić zakup tych odpowiednich.
Jakie są rodzaje śrub?
Śruby, w zależności od zastosowania, różnią się od siebie kilkoma parametrami. Dzięki temu stanowią niezwykle uniwersalny element złączny, który wykorzystywany jest niemal wszędzie. Najpopularniejszym kryterium jest podział śrub ze względu na kształt łba. Wśród nich wyróżnić można m.in.: śruby z łbem sześciokątnym, które uważane są za jedne z najbardziej wytrzymałych i solidnych, śruby skrzydełkowe, z oczkami lub uszami, z łbami stożkowymi, trójkątnymi, czworokątnymi czy grzybkowymi. Oczywiście jest ich o wiele więcej, jednak te stosowane są najczęściej.
Ponadto poszczególne śruby różnią się od siebie rodzajem gwintu. Może być on na całej długości lub tylko na części. Mogą również posiadać elementy dodatkowe, takie jak noski czy wieńce. Tak zróżnicowany podział pozwala na precyzyjny dobór i dopasowanie ich bezpośrednio do specyfikacji przeprowadzanych prac. Można znaleźć je niemal w każdym sklepie, zarówno internetowym, jak i stacjonarnym - bogatą ofertę śrub w Żarach znajdziesz w sklepie Rolmasz.
Oznaczenia śrub
System oznaczeń śrub powstał z myślą o łatwiejszym wyborze określonego rodzaju. Określa on ich formę, rodzaj gwintu, wielkość, powłokę i klasę wytrzymałości. Do oznaczania proporcji budowy śruby z łbem stosuje się tzw. kod DIN (skrót od Deutsches Institut fur Normung, co oznacza Niemiecki Instytut Normalizacyjny). Zapis ten może być jednak zastąpiony inną normą: ISO (International Organization for Standarization, czyli Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna) lub PN (Polska Norma).
Na śrubach znajdują się także oznaczenia określające klasę ich wytrzymałości. Informuje ona o granicy doraźnej wytrzymałości na rozciąganie, co oznaczone jest symbolem RM, a także o granicy plastyczności materiału, która wyrażana jest symbolem RM.
Rodzaj gwintu jest z kolei oznaczany symbolem M – ta litera mówi o tym, że śruba wyposażona jest w gwint metryczny z zarysem 60°, który jest najpopularniejszy w Europie. Po niej znajdują się wyrażone w milimetrach informacje o średnicy śruby, a także o jej długości. Warto wspomnieć o tym, że długość gwintu zawsze mierzona jest od miejsca licowania śruby z płaszczyzną materiału, do którego jest ona wkręcana.
Oznaczenia śrub stanowią nieocenioną pomoc podczas ich wyboru. Warto jednak orientować się, co określają poszczególne symbole, aby móc precyzyjnie i prawidłowo dobierać elementy tego typu do rodzaju przeprowadzanych prac.