Rodzaje części zamiennych do maszyn rolniczych i przemysłowych
z dnia

Zarówno w branży rolniczej, jak i przemysłowej, wykorzystywane są najróżniejsze maszyny i urządzenia. Ich stosowanie pozwala na osiągnięcie lepszych wyników w pracy, zapewniając przy tym maksymalny komfort i bezpieczeństwo pracowników. Podczas eksploatacji są one jednak podatne na awarie i usterki. Pojawia się wówczas pytanie – czy warto zdecydować się na części zamienne? O tym, jakie są ich rodzaje, opowiadamy w artykule.
Jakie części zamienne oferowane są do maszyn rolniczych i przemysłowych?
Maszyny rolnicze i przemysłowe użytkowane są w sposób bardzo intensywny. Choć ich konstrukcje i podzespoły wykonane są z dbałością o najmniejszy szczegół, często istnieje ryzyko pojawienia się usterki któregoś z elementów. Wiąże się to z koniecznością naprawy, a nierzadko także wymiany. Z racji tego, że oryginalne części do maszyn są bardzo drogie, wiele osób decyduje się na zakup zamienników. Te, które pochodzą od zaufanych producentów, wyróżniają się wysoką jakością, która idzie w parze z niską ceną.
Wśród części zamiennych, które najczęściej znaleźć można w ofercie sklepów z częściami do maszyn rolniczych i przemysłowych, wyróżnić można elementy, które dedykowane są modelom konkretnej marki lub te, które znajdują uniwersalne zastosowanie w większości pojazdów. Są to przede wszystkim:
- elementy zespołów napędowych,
- elementy montażowe,
- elementy przekładni,
- części do układów – np. hydraulicznego czy hamulcowego,
- części nadwozia i wyposażenia kabiny.
Dostępność części zamiennych jest wysoka, a ich oferta zróżnicowana. Warto jednak pamiętać o tym, aby zawsze inwestować w wysokojakościowe produkty, które umożliwią bezawaryjną i bezpieczną pracę maszyny.
Części zamienne OE, OEM, OEQ i AM
W ocenie jakości części zamiennych pomaga szereg symboli, które na pierwszy rzut oka mogą wyglądać enigmatycznie. Informuje o nich dyrektywa GVO (lub w języku angielskim – BER). Obejmują one kolejno:
- części OE (Original Equipment), w Polsce oznaczane literą O - czyli oryginalne wyposażenie, stosowane także w trakcie produkcji auta. Są one najdroższe, jednak wyróżniają się gwarancją najwyższej jakości.
- części OEM (Original Equipment Manufacturer), w Polsce oznaczane literą Q – często powstają na tej samej linii produkcyjnej co części OE, jednak nie są oznaczane logiem producenta. Dużo tańsze niż OE, charakteryzujące się równie wysoką jakością,
- części OEQ (Original Equipment Quality), w Polsce oznaczane literą P – posiadają certyfikaty, jednak produkowane są przez inne firmy niż te, które dostarczają elementy na pierwszy montaż,
- części AM, w Polsce oznaczane literą Z – są to pozostałe zamienniki, które często nie dysponują certyfikatami. Pozwalają jednak na długą i bezproblemową eksploatację, pod warunkiem, że pochodzą z zaufanego źródła.
Przed zdecydowaniem się na zakup konkretnego rodzaju części zamiennych warto jest przyjrzeć się producentowi i zweryfikować jakość oferowanych przez niego elementów. Tylko to wpłynie na możliwość swobodnego i bezawaryjnego użytkowania maszyny.