Rodzaje, budowa i zastosowanie łańcuchów napędowych
z dnia

Łańcuchy napędowe od wielu lat wykorzystywane są jako środek przenoszenia napędu. Ze względu na swoje zalety i uniwersalność, znajdują zastosowanie niemal w każdej dziedzinie przemysłu, gdzie wykorzystywane są w maszynach o najróżniejszym przeznaczeniu. Najczęściej wykonane są ze stali konstrukcyjnej, a ich rodzaje różnią się od siebie m.in. budową oraz zastosowaniem. Wszystko, co warto wiedzieć o łańcuchach napędowych, opisujemy w poniższym artykule.
Czym charakteryzują się łańcuchy napędowe?
Łańcuchy napędowe w sposób bezpośredni odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie wielu maszyn. Dostępne są w wielu wariantach, co pozwala na dopasowanie ich do wymagań oraz warunków pracy danego urządzenia.
Główną zaletą łańcuchów napędowych jest przede wszystkim brak poślizgu, co zapewnia zachowanie stałego przełożenia oraz dużej sprawności – w porównaniu do przekładni pasowych. Ponadto gwarantują one mniejsze obciążenie wałów i łożysk przekładni, bowiem podczas ich stosowania nie jest wymagane mocne napięcie wstępne.
Rodzaje łańcuchów napędowych
Produkowane współcześnie łańcuchy napędowe wykorzystywane są m.in. w szeroko rozumianej branży technologicznej, gdzie występują w wielu formach. Wśród nich wyróżnia się 3 rodzaje:
- Łańcuchy pierścieniowe – są to najpowszechniejsze i najprostsze w budowie rodzaje łańcuchów. Składają się wyłącznie z połączonych ze sobą ogniw. Ze względu na nieskomplikowaną konstrukcję, nie są przystosowane do przenoszenia napędu w maszynach, jednak stosowane są jako elementy służące do podnoszenia i wieszania ciężkiego załadunku,
- Łańcuchy drabinkowe – wykorzystywane są w budowie maszyn do układów napędowych oraz jako cięgna dźwigowe. Ze względu na budowę dzielone są na 4 rodzaje, które mogą być łączone pojedynczo, podwójnie lub wielokrotnie, a są to:
- łańcuchy tulejkowe, które składają się z tulejek, płytek i sworzni. Stosowane w maszynach wolnobieżnych i napędach pomocniczych,
- łańcuchy rolkowe, których budowa obejmuje ogniwa wewnętrzne i zewnętrzne. Przydają się one w transporcie, maszynach drukarskich czy pakujących,
- łańcuchy zębate, których konstrukcja składa się z trapezowych płytek dopasowujących się do uzębień kół zębatych. Wykorzystywane są w szczególnie trudnych warunkach pracy oraz w elementach służących do przenoszenia napędu o dużych prędkościach,
- łańcuchy sworzniowe, które składają się z płytek i sworzni, a znajdują zastosowanie w napędach maszyn,
- Łańcuchy płytkowe – w ich konstrukcji znajdują się wyłącznie sworznie i płytki. Spotykane są głównie w przemyśle ciężkim, a charakteryzują się przede wszystkim dużą sztywnością, dzięki czemu świetnie sprawdzają się podczas podnoszenia dużych ciężarów. Dzielą się na prostobieżne i skrętne.
Niezależnie od przeznaczenia i rodzaju łańcuchów, warto decydować się na zakup produktów z zaufanego źródła - jakość oraz sposób ich produkcji wpływa bowiem na pracę całej maszyny. Należy także pamiętać o tym, aby dobrać je w oparciu o wymagania i specyfikację danego urządzenia. Bogaty wybór łańcuchów napędowych w Żarach znaleźć można w sklepie Rolmasz, który oferuje także sprzedaż internetową.
Zastosowanie łańcuchów napędowych
Łańcuchy napędowe to grupa elementów, które charakteryzują się różnorodną budową, przez co stosowane są niemal w każdej branży. Modele drabinkowe wykorzystywane są m.in. w rolnictwie, przemyśle lekarskim i paliwowo-energetycznym, rolkowe w transporcie oraz branży poligraficznej, natomiast pierścieniowe – w budowie wciągników łańcuchowych.