Przegląd najpopularniejszych maszyn rolniczych

Bez profesjonalnego sprzętu rolniczego trudno wyobrazić sobie dzisiejsze gospodarstwa rolne.  Jego wykorzystanie pozwala na przyspieszenie pracy, zmniejszenie zużycia energii i znaczną minimalizację strat. Współcześni rolnicy mogą wybierać wśród wielu maszyn rolniczych. W naszym wpisie opowiadamy o tych najpopularniejszych. Zapraszamy do lektury!

Ciągnik

Popularnie nazywany traktorem. Pojazd, bez którego przemieszczanie innych maszyn związanych z rolnictwem, praktycznie nie byłoby możliwe. Jest siłą napędowych wszystkich urządzeń rolniczych, które nie posiadają własnego silnika. Gwarantuje komfort i uniwersalność w pracy każdego rolnika. Znajdzie swoje miejsce zarówno w większych, jak i mniejszych gospodarstwach.

Kombajny

Kombajny są nieocenioną maszyną rolniczą, jeżeli chodzi o prowadzenie gospodarstwa. Ich priorytetowym zadaniem jest zbieranie zbóż, lecz nie tylko. Wyróżniamy również  kombajny do ziemniaków, warzyw (np. marchwi) i owoców (np. jagodowych). Ponadto, ich rola poszerza się o koszenie czy transportowanie, co sprawia, że ciągniki to multinarzędzia.

Wysoce wydajne pługi

Są to przyrządy, mające na celu wykonywać orkę. Działanie pługów jest ściśle powiązanie z glebą, którą muszą wydajnie m.in. skruszyć, wymieszać i odwrócić. Innymi słowy - głównym zadaniem pługów jest przygotowanie ziemi pod jej dalszą uprawę.

Brona talerzowa

Największym atutem tego urządzenia jest odpowiednie wyrównanie gleby  pod jej dalsze użytkowanie. Brona talerzowa swoją nazwę zawdzięcza specyficznej budowie, na którą składa się kilkanaście wklęsłych tarcz wyglądem przypominających talerz. Całość umiejscowiona jest na minimum dwóch osiach.  

Wyżej wymienione przyrządy to jedynie przykłady, do których można zaliczyć również takie elementy, jak m.in. glebogryzarki czy rozsiewacze nawozu. Ich wspólne cechy jednak dużą do jednego celu, a mianowicie ułatwić życie każdemu rolnikowi. Oszczędność czasu, uniwersalność działań, jaką zapewniają - sprawiają, że ich charakter jest niemal nieoceniony pod względem zarówno wygody, jak i ekonomii.