Narzędzia warsztatowe niezbędne w każdym warsztacie

O narzędziach warsztatowych można by pisać bez końca. Każda branża ma też swoje specjalistyczne narzędzia, które w innych dziedzinach rzadko się przydają. Niezależnie od tego, w czym dany warsztat się specjalizuje, zawsze znajdziemy w nim kilka podstawowych narzędzi. Co może przydać się każdemu?

Podstawowe wyposażenie

Zestawienie narzędzi oczywiście otwiera młotek. Młotki w warsztacie warto mieć co najmniej dwa – jeden o większej wadze do prac cięższych oraz drugi, maksymalnie 500 g, który przyda się do bardziej precyzyjnych zadań. W warsztacie przyda się również komplet śrubokrętów, a także komplet kluczy płaskich i nasadowych. Poważniejszych napraw, ale i majsterkowania nie da się też prowadzić bez solidnych kombinerek.

Elektronarzędzia i narzędzia pneumatyczne

W większości warsztatów przydają się też podstawowe elektronarzędzia, które dają pracownikom sporą mobilność. W ich przypadku warto wyposażyć warsztat w wysokiej jakości wiertarkę lub wiertarko-wkrętarkę. Osoby pracujące z drewnem na pewno często korzystają z frezarki. Specjalistyczne warsztaty zajmujące się naprawą pojazdów, nie mogłyby pracować bez szeregu narzędzi pneumatycznych, na czele z kluczem pneumatycznym. Z kolei tam, gdzie produkuje się meble, niezastąpiona jest pneumatyczna gwoździarka.

Co wybrać?

Czym kierować się przy wyborze narzędzi do swojego warsztatu? Przede wszystkim ich jakością. Dobre narzędzia nie tylko posłużą nam bezawaryjnie przez lata, ale także zagwarantują bezpieczeństwo podczas pracy. W przypadku zwykłych narzędzi warto zwracać uwagę na ich wykonanie – np. na to, czy mają ergonomiczne, antypoślizgowe uchwyty oraz to, z jakich materiałów są one wyprodukowane. Wybierając elektronarzędzia, warto dopasować zakupy do swoich rzeczywistych potrzeb. W przypadku narzędzi pneumatycznych musimy mieć na uwadze możliwości posiadanej przez nas sprężarki. Najlepiej postawić na renomowane marki, których narzędzi używają profesjonalne firmy budowlane. Znani producenci dają na swoje sprzęty wieloletnie gwarancje, stosunkowo łatwo jest znaleźć serwis, który  uszkodzone narzędzie szybko naprawi.