Narzędzia ścierne i ich rodzaje

Drobne zajęcia związane z wygładzaniem powierzchni nie są trudne, a część z nich możemy wykonać w domowym warsztacie. Zanim przystąpimy do pracy, warto wiedzieć, jakie narzędzia ścierne są dostępne na rynku, gdyż wybór odpowiedniego materiału pozwoli uniknąć uszkodzenia polerowanej nawierzchni, a praca stanie się łatwiejsza i mniej czasochłonna.

Rodzaje narzędzi ściernych

Przed zakupem odpowiedniego narzędzia ściernego musimy wiedzieć, z jaką powierzchnią będziemy mieć do czynienia. Miękkie należy szlifować ściernicą twardą, natomiast materiały twarde - ściernicą miękką. Narzędzia ścierne mogą mieć postać pilników, papierów, siatek i płócien ściernych, past ściernych, a także segmentów ściernych. Do ich produkcji używa się różnych rodzajów ziarna. Najpopularniejszy jest elektrokorund, który wykorzystuje się do obróbki stali, metali kolorowych oraz drewna. Materiały z ziaren węglika krzemu znajdują zastosowanie w obrabianiu kamienia, szkła i wszelkich tworzyw sztucznych.

Materiały ścierne można podzielić na naturalne oraz sztuczne. Naturalne to przede wszystkim szmergiel, kwarc, diament, korund i krzemień. Do drugiej grupy należą z kolei węglik krzemu, zwykły elektrokorund, półszklany elektrokorund, węglik boru, borazon oraz sztuczny diament.

Materiały ścierne a elektronarzędzia

Materiały ścierne można stosować przy użyciu elektronarzędzi. Na rynku dostępne są na przykład:

  • szlifierki kątowe,
  • szlifierki oscylacyjne,
  • szlifierki do tynków bądź gładzi szpachlowych.

Sprzęty te, w zależności od zastosowania, nadają się do szlifowania różnych nawierzchni. Zanim jednak przystąpi się do obróbki, należy zwrócić uwagę na granulację materiału ściernego - tzw. ziarnistość, która oznaczona jest liczbami. Im niższa liczba, tym materiał ma grubsze ziarno. Papiery z wyższą liczbą nadają się do obróbki zgrubnej, a te z niższą idealnie sprawdzają się przy pracach wykończeniowych, np. do polerowania płaskich powierzchni.

Z naszych narzędzi ściernych skorzystają zarówno profesjonalne zakłady jak i właściciele domowych warsztatów. Planując prace remontowe, budowlane oraz wykończeniowe warto zaopatrzyć się między innymi w szlifierki kątowe wraz z akcesoriami. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.