Na jakiej zasadzie działa kompresor

Kompresor to rodzaj sprężarki. Jego zadaniem jest uzyskanie podmuchu powietrza o ogromnym ciśnieniu. Innymi słowy, kompresor ściska powietrze wewnątrz zamkniętego pojemnika, tak aby następnie w kontrolowany sposób wykorzystać to ciśnienie zarówno w specjalistycznych pracach warsztatowych, jak i w domowym zaciszu. Sprężone powietrze jest przydatne w przypadku nowoczesnej elektroniki, aby wyczyścić z kurzu, na przykład drobne elementy będące wewnątrz komputera lub oczyścić klawiaturę komputerową z resztek, które zbierają się w przestrzeni pomiędzy klawiszami. W jaki sposób zbudowany jest kompresor? Na jakiej zasadzie on działa? Tego dowiesz się w tym artykule.

Budowa kompresora

To, jak zbudowany jest kompresor, zależy w głównej mierze od tego, do czego ma służyć. Najprostszą wersją kompresora jest kompresor tłokowy. Jest zbudowany z cylindra, który stanowi jego najważniejszą część i tłok. Powietrze zasysane jest do środka kompresora, a mechanizm korbowy, wprawia je w ruch, zmniejszając jednocześnie objętość jego powietrza. Dzięki temu możliwe jest zmieszczenie większej ilości powietrza wewnątrz zamkniętej przestrzeni pod wysokim ciśnieniem. W specjalistycznych warsztatach ciśnienie uzyskane w ten sposób jest niewystarczające i właśnie dlatego powstają inne kompresy wykorzystujące już bardziej zaawansowaną technologię.

Inne kompresory

Kompresory można podzielić na dwa typy - wyporowe oraz przepływowe. Pośród kompresorów wyporowych można znaleźć: tłokowe, śrubowe, membranowe, spiralne, z wirującymi tłokami, łopatkowe. Z kolei pośród kompresorów przepływowych znajdują się: promieniowe, diagonalne, osiowe, wirowe, Comprex. Wyróżnia się również sprzęt, taki jak kompresor chemiczny, który polega na absorpcji w wodzie gazu, który ma być sprężony.