Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odzieży ochronnej?
z dnia

Konieczność stosowania odzieży ochronnej w wielu profesjach regulowana jest prawnie. Ubrania tego typu mają za zadanie częściowo lub całkowicie zasłonić ciało i odzież osobistą pracownika, zapewniając mu tym samym maksymalne bezpieczeństwo oraz ochronę przed szkodliwymi czynnikami. W artykule opisujemy, jakie są rodzaje odzieży ochronnej oraz na co warto zwrócić uwagę podczas jej wyboru.
Rodzaje odzieży ochronnej
Odzież ochronna dzieli się na kilka rodzajów, które zależne są od wielu czynników. Najpopularniejszym i najbardziej powszechnym kryterium podziału są 3 kategorie, które określają stopień ochrony przed szkodliwymi czynnikami. Wśród nich wyróżnia się kategorię I, czyli odzież chroniącą przed minimalnym zagrożeniem, kategorię II, określającą ubrania chroniące przed konkretnymi czynnikami i wreszcie – kategorię III, czyli odzież zapewniającą najwyższy poziom ochrony. Ponadto, ze względu na bezpośrednie właściwości ubrań, wymienić można odzież antyelektrostatyczną, kwasoodporną, mrozoodporną, olejoodporną, wodoodporną, żaroodporną i ostrzegawczą.
Mianem ubrań ochronnych określa się najróżniejsze elementy garderoby. Najpopularniejsze z nich to spodnie, t-shirty i bluzy, jednak na rynku dostępne są także kurtki, bezrękawniki, a nawet specjalistyczne obuwie. Równie ważne są akcesoria BHP, takie jak hełmy przemysłowe, okulary ochronne, nauszniki czy rękawice.
Jak wybrać najlepszą odzież ochronną?
Należy pamiętać, że wybór odzieży ochronnej nie może być przypadkowy. Zakupy warto robić w sprawdzonych i rzetelnych sklepach, które oferują produkty najwyższej jakości – funkcjonalną i wytrzymałą odzież ochronną w Żarach znajdziesz w naszym sklepie Rolmasz, oferującym także sprzedaż internetową.
Pierwszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę podczas wyboru ubrań ochronnych, jest materiał wykonania. Najczęściej jest to bawełna, polar, flanela, poliester lub poliamid. Trwałość tkanin przekłada się nie tylko na bezpieczeństwo pracownika, lecz także na możliwość swobodnego i wieloletniego użytkowania ubrań. Ponadto odzież wykonana z materiałów tego typu jest odporna na przetarcia i zabrudzenia, a także zapewnia bardzo dobre wchłanianie potu.
Równie istotna jest gramatura materiału, która wpływa bezpośrednio na wytrzymałość tkanin oraz na ich właściwości termoizolacyjne. Nie należy zapominać także o tym, że ubrania ochronne powinny być dobrane w oparciu o sylwetkę pracownika – tak, aby nie były ani zbyt obcisłe, ani zbyt luźne. Poza ochroną, muszą one bowiem zapewniać maksymalny komfort i wygodę podczas pracy.
Tkaniny, które obecnie wykorzystywane są do produkcji odzieży ochronnej, zapewniają ochronę ciała oraz ubrań osobistych pracownika, a dodatkowo charakteryzują się doskonałymi walorami estetycznymi. Dzięki temu ubrania ochronne chętnie wykorzystywane są także przez osoby prywatne, które korzystają z nich zarówno podczas pracy, jak i na co dzień.