Mycie i konserwacja maszyn rolniczych.

Na bezawaryjność oraz wydajność pracy maszyn rolniczych wpływa nie tylko jakość konstrukcji oraz podzespołów, lecz także odpowiednia eksploatacja. Obejmuje ona m.in. wykonywanie regularnych przeglądów, bieżące naprawianie usterek, a także mycie i konserwację. Sprzęt rolniczy, ze względu na swoją specyfikację, użytkowane są przez stosunkowo krótki czas w ciągu roku, jednak zarówno podczas ich pracy, jak i pozasezonowego „odpoczynku”, należy zapewnić im odpowiednią pielęgnację.

Jak należy myć maszyny rolnicze?

Do niedawna istniało powszechne przekonanie, że do mycia maszyn rolniczych wystarczy wyłącznie ciepła woda, która poradzi sobie nawet z uciążliwymi zabrudzeniami. Jest to mit, który obalają producenci wysokojakościowych preparatów przeznaczonych do usuwania najtrudniejszego rodzaju brudu – jak np. błota, zaschniętych olejów czy żywicy.  

Mycie maszyn rolniczych powinno poprzedzać skompletowanie niezbędnych środków. W zależności od przeznaczenia, są to m.in. preparaty do silników, nadwozia czy przyczep. Ważne jest, aby nie myć pojazdu na pełnym słońcu. Prace pielęgnacyjne należy rozpocząć od schłodzenia powierzchni wodą pod ciśnieniem, która usunie zabrudzenia powstałe wskutek pracy na polu. Następnym etapem jest naniesienie na całą powierzchnię maszyny preparatu myjącego – do tego celu warto wykorzystać np. pianownicę. Po kilku minutach środek powinien zostać spłukany, nie można jednak dopuścić do jego zaschnięcia, dlatego zawsze warto stosować się do zaleceń producenta. Do mocniejszych zabrudzeń z pewnością przyda się szczotka przeznaczona do użytku z płynami bezdotykowymi. Podczas mycia pod dużym ciśnieniem należy unikać kierowania strumienia wody bezpośrednio na przewody i urządzenia elektryczne.

Istotne jest, aby preparaty do mycia maszyn rolniczych nie tylko efektywnie usuwały zabrudzenia, lecz także charakteryzowały się właściwościami antykorozyjnymi. Środki do silników powinny natomiast zawierać kompozycje składników, które zapewniają skuteczne rozpuszczanie smarów i olejów oraz nie wpływają szkodliwie na przewody elektryczne czy węże hydrauliczne.

Konserwacja maszyn rolniczych

Konserwacja maszyn rolniczych powinna być wykonywana na bieżąco – po każdorazowej pracy, co obejmuje usunięcie zabrudzeń, po skończonym sezonie oraz w okresie kilkudniowych przerw w użytkowaniu.

Na sposób konserwacji wpływa w dużej mierze miejsce oraz długość okresu przechowywania maszyny, szkodliwość środowiska pracy oraz złożoność jej konstrukcji. Istnieją jednak uniwersalne i podstawowe zabiegi konserwacyjne, wśród których wyróżnić można:

  • uzupełnienie uszkodzonych powłok malarskich,
  • nasmarowanie elementów trących,
  • demontaż i umycie pasków klinowych oraz łańcuchów (w ramach konserwacji posezonowej),
  • obsługę akumulatora poprzez sprawdzenie poziomu elektrolitu.

Maszyny powinny być przechowywane w garażach, pomieszczeniach zamkniętych lub wiatach z utwardzonym podłożem. Te, które wyposażone są w koła ogumione, powinny zostać umieszczone na podstawkach. Warto także obniżyć ciśnienie w ogumieniu (do 70-80%).