Modernizacja maszyn rolniczych a komfort pracy

Praca w gospodarstwie rolniczym bez wątpienia nie należy do najłatwiejszych. Istnieje jednak kilka czynników, które znacząco wpływają na komfort codziennego użytkowania maszyn. Szczególnie dotyczy to pojazdów, które umożliwiają wykonywanie pracy zza kierownicy. Poza podstawowymi kwestiami technicznymi związanymi z ich mechaniką, ważne są również drobne układy i akcesoria. Te z kolei można rozbudować wykonując tzw. modernizację maszyny.

Co warto wiedzieć o modernizacji maszyn rolniczych?

Modernizacja maszyn rolniczych może zostać przeprowadzona na dwa sposoby: wszechstronnie, co obejmuje wyposażenie pojazdu we wszystkie niezbędne elementy, które poprawią komfort codziennej pracy, jak i częściowo. Druga opcja polecana jest przede wszystkim osobom o ograniczanych zasobach finansowych. Co warto zakupić w pierwszej kolejności? Na początku można zdecydować się na zakup samego fotela pneumatycznego. Dobrej jakości siedzisko z zagłówkiem i podłokietnikami, czujnikiem obecności kierowcy i pasami bezpieczeństwa można zamówić w sklepach lub hurtowniach specjalizujących się w sprzedaży części zamiennych do maszyn rolniczych w zasadzie od ręki. Oczywiście tego typu sprzęt nie jest tani, ale ma duży wpływ na komfort obsługi ciągników, kombajnów, ładowarek, wózków widłowych i innych maszyn.

Drobne modyfikacje, które poprawią komfort obsługi maszyn rolniczych

Poza dużymi inwestycjami, jakimi z pewnością są zakup siedziska pneumatycznego, komfort użytkowania maszyn można podnieść również nieco tańszym sposobem, czyli poprzez zakup konkretnych części rolniczych. Przykładem może być inwestycja w porządne siłowniki gazowe, które ułatwią otwieranie drzwi i okien, zwłaszcza okna tylnego. Niewielkim kosztem można wymienić również wycieraczki przedniej szyby, które zapewnią wygodniejszą jazdę w deszczu lub zastąpić tradycyjne oświetlenie nowoczesnymi żarówkami LED. Nie tylko wpływają one na bezpieczeństwo podczas pracy, lecz także wytwarzają mniej ciepła, dzięki czemu są bardziej wydajne pod względem zużycia energii. Dzięki temu możliwe jest w pełni komfortowe pracowanie nawet po zmroku. Oczywiście niewielka modernizacja nie wpłynie znacząco na użytkowanie maszyny, ale przynajmniej częściowo poprawi jej możliwości i wygodę użytkowania, zwłaszcza przy złej pogodzie i w nocy.