Maszyna rolnicza na kredyt

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że maszyny rolnicze można kupić na kredyt. Rolnicy mają do wyboru co najmniej kilka opcji kredytowania zakupu, z którymi powinni zapoznać się, jeśli planują wymianę sprzętu na nowszy lub po prostu chcą zakupić dodatkową maszynę. Kredytowanie maszyn wygląda podobnie jak kredytowanie zwykłego samochodu.

Kredyt dla rolnika

Jedną z opcji jest skorzystanie z kredytu preferencyjnego dostępnego w ramach programu wsparcia dla młodych rolników. Jego główną zaletą jest bardzo niskie oprocentowanie. Wynika ono z tego, że część odsetek bierze na siebie ARiMR. Młody rolnik może wziąć kredyt nawet na 15 lat, jednak powinien być przygotowany również na wpłatę około 20% wkładu własnego. Kredyt preferencyjny jest szczególnie korzystny jako długookresowa forma kredytowania. Aby uzyskać kredyt preferencyjny na maszyny rolnicze, rolnik musi złożyć poprawnie wypełniony wniosek. Na odpowiedź czeka się od około dwóch tygodni do trzech miesięcy. Bank prawdopodobnie będzie wymagał złożenia także profesjonalnego biznesplanu i zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami. Zazwyczaj za udzielenie kredytu pobiera też prowizję.

Leasing od sprzedawcy

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, mogą także wziąć maszynę rolniczą w leasing. Taką możliwość dają przeważnie dostawcy maszyn rolniczych, którzy cieszą się dobrą renomą na rynku. Warunkiem wzięcia leasingu jest jednak prowadzenie gospodarstwa rolnego, które ma nadany swój NIP. Większość formalności można załatwić przez Internet i to w ciągu 15 minut.

Zwykły kredyt

Drugą opcją dla rolnika jest zaciągnięcie zwykłego kredytu komercyjnego. Ma on wyższe oprocentowanie niż kredyt preferencyjny, jednak jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie uda się uzyskać tego pierwszego. Na co zwracać uwagę biorąc kredyt? Oczywiście na wysokość prowizji, dodatkowe koszty, okres kredytowania, możliwość karencji, dostosowanie harmonogramu spłat do sezonowości prac oraz to, co jest wymaganym zabezpieczeniem. Istotna jest też wysokość wkładu własnego. Część banków poza karencją z powodu np. złej pogody oferuje klientom także tzw. wakacje kredytowe. Większość banków nie wymaga od rolnika przedstawienia biznesplanu, niektóre oczekują tylko krótko opisanej sytuacji gospodarstwa. Chociaż wielu rolników do kredytowania maszyn rolniczych podchodzi nieufnie, czasami jest ono jedynym sposobem na unowocześnienie gospodarstwa.