Konstrukcja i zastosowanie ogniw łańcuchowych

Ogniwa łańcuchowe wykorzystywane są w przemyśle na bardzo dużą skalę. Są one elementem mocującym, który może być łączony łańcuchowo - stanowią więc świetne rozwiązanie w przypadku konieczności szybkiego połączenia dwóch łańcuchów. Występują w wielu wariantach, które różnią się od siebie wymiarami czy kształtami. O szczegółowej konstrukcji oraz zastosowaniu ogniw łańcuchowych opowiadamy w artykule.

Konstrukcja ogniw łańcuchowych

Nie istnieje jeden uniwersalny rodzaj konstrukcji ogniw łańcuchowych – różni się ona pomiędzy poszczególnymi typami. Jednym z najpopularniejszych z nich jest ogniwo uzupełniające typu „S”, które charakteryzuje się prostą i nieskomplikowaną budową. Składa się wyłącznie z jednego kawałka pręta ukształtowanego na podobieństwo litery „S”. Jego rozmiar zdeterminowany jest wielkością pręta, co dodatkowo warunkuje wielkość otworów ogniwa.

Innym ogniwem, które charakteryzuje się dużo bardziej skomplikowaną konstrukcją, jest ogniwo zaklepywane. Do jego produkcji wykorzystuje się pręt ukształtowany w identyczny sposób jak w przypadku ogniwa uzupełniającego. Różnica zauważalna jest w końcówkach: są one spłaszczone oraz znajdują się w tej samej pozycji – jedno na drugim. Analogicznie jak w poprzednim przypadku, wielkość oraz średnica otworu zależny od średnicy zastosowanego pręta.

Wyróżnić można także ogniwa skręcane, które wyposażone jest w specjalne zamknięcie działające w sposób podobny do nakrętki. Dzięki temu możliwe jest stosowanie go wielokrotnie, co czyni je uniwersalnym elementem łącznikowym. Wykonane są z dwóch części: korpusu i nakrętki, a przeznaczone są do łączenia łańcuchów oraz osprzętów łańcuchowych i linowych.

Gdzie stosowane są ogniwa łańcuchowe?

Ogniwa łańcuchowe stosowane są w najróżniejszych gałęziach przemysłu. Stanowią elementy łącznikowe, które wykorzystywane są m.in. przy łańcuchach i linach. Umożliwiają szybkie, bezproblemowe i trwałe połączenie dwóch osobnych łańcuchów.

Sam proces łączenia różni się w zależności od zastosowanego ogniwa łańcuchowego. Ze względu na wykorzystany w konstrukcji materiał, jakim najczęściej jest stal konstrukcyjna, dodatkowo wzmocniona warstwą galwaniczną, charakteryzują się one licznymi zaletami.

Szukasz miejsca, które oferuje sprzedaż ogniw łańcuchowych w Żarach? Nie mogłeś trafić lepiej! W naszym rozbudowanym asortymencie znajdziesz produkty najwyższej jakości, które wykonane są z surowców wysokiej klasy.