Jakie wiertła powinny znaleźć się w każdym domowym warsztacie?

Istnieje kilka narzędzi, które bez dwóch zdań powinny znaleźć się w każdym domowym warsztacie – jednym z nich jest wiertarka. Bez kompletu odpowiednich wierteł będzie ona jednak bezużyteczna. Prawidłowo dobrane gwarantują efektywną i przede wszystkim bezpieczną pracę. W artykule podpowiadamy, w które z nich warto się zaopatrzyć!

Wiertło a rodzaj wiertarki

Choć dla wielu osób jest to oczywiste, niektórzy często zapominają, że nie każde wiertło pasuje do każdego typu urządzenia. Używanie nieprawidłowo dobranych przyborów może uszkodzić zarówno wiertarkę, jak i obrabianą powierzchnie. Co więcej - nad źle zmontowanym i nieodpowiednio pracującym sprzętem łatwo jest stracić kontrolę, co może stanowić bardzo duże ryzyko i prowadzić do niebezpiecznych wypadków.

Na rynku znaleźć można różne rodzaje wiertarek – podstawowy podział wyróżnia przede wszystkim wiertarki udarowe, młotowiertarki czy wiertarko-wkrętarki. W przypadku braku pewności warto zainwestować w uniwersalne wiertła lub skorzystać z porady profesjonalisty, który odpowiednio dobierze niezbędne przybory. Wytrzymałe i odporne na uszkodzenia wiertła w Żarach znajdziesz w naszym sklepie, którego pracownicy zawsze służą fachową pomocą!

Wiertła niezbędne w domowym warsztacie

Wiertła mogą różnić się od siebie twardością, grubością oraz długością. Podstawowym kryterium podziału jest jednak ich przeznaczenie, na podstawie którego wyróżnić można:

  • wiertła do drewna – wyróżniają się charakterystycznym szpicem na końcu ostrza, prostą budową i dużą wydajnością, jednak ze względu na swoją miękkość nie nadają się do wiercenia w twardszych powierzchniach, np. w betonie,
  • wiertła do metalu – muszą one cechować się twardością i odpornością na ścieranie, dlatego warto zawsze wybierać te, które wykonane są z wytrzymałego materiału, np. ze stali szybkotnącej. Mogą być stosowane do różnych powierzchni, najczęściej jednak wykorzystywane są do obróbki stali szlachetnej, nierdzewnej czy metali kolorowych,
  • wiertła do betonu – do betonu przeznaczone są m.in. wiertła widłowe. Ich cechą charakterystyczną jest ostrze krzyżowe oraz spiralą odprowadzająca urobek. Świetnie radzą sobie nawet z bardzo twardym materiałem i nadają się do pracy z betonem, kamieniem, glazurą czy cegłą.

Taki zestaw wierteł z powodzeniem sprawdzi się podczas wszystkich prac domowych. Warto jednak pamiętać, aby zawsze inwestować w przybory pochodzące od zaufanego producenta, który gwarantuje wysoką jakość oraz funkcjonalność swoich wyrobów.