Jakie śruby są najczęściej wykorzystywane w przemyśle?

Śruby to niezwykle proste i uniwersalne elementy złączne, które wykorzystywane są w przemyśle na bardzo dużą skalę. Znajdują się niemal we wszystkich urządzeniach codziennego użytku, konstrukcjach czy maszynach, ale nie tylko! Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ogromną rolę odgrywają w produkcji – zwłaszcza niektóre z nich. O śrubach, które najczęściej wykorzystywane są w najróżniejszych branżach przemysłu, opowiadamy w artykule!

Dlaczego śruby tak często wykorzystywane są w przemyśle?

Niemal we wszystkich sklepach z artykułami montażowymi można znaleźć bogaty wybór śrub. Poszczególne rodzaje różnią się od siebie m.in. kształtem łba, czopa czy zakończenia, długością gwintu i jego rodzajem, a także materiałem, którym są pokryte. To z kolei umożliwia dobór wariantu, który w maksymalnym stopniu dostosowany jest do indywidualnych potrzeb, nawet tych bardzo wygórowanych.

W zależności od zastosowania, śruby mogą wykazywać różne właściwości. Niektóre z nich charakteryzują się dużą odpornością na korozję, inne natomiast – na kwas. Ponadto ich różnorodne wymiary pozwalają na precyzyjne dopasowanie ich do konstrukcji, co gwarantuje wytrzymałe i trwałe połączenie.

Inną zaletą śrub jest także ich niska cena i wysoka dostępność. Nawet jeśli potrzebne są ich duże ilości, hurtowy zakup nie stanowi żadnego problemu. Bogaty wybór wysokojakościowych śrub w Żarach znajdziesz w sklepie Rolmasz, który oferuje sprzedaż zarówno internetową, jak i stacjonarną.

Rodzaje śrub najczęściej wykorzystywanych w przemyśle

W przemyśle stosuje się najróżniejsze rodzaje śrub, w zależności od ich właściwości. Wśród najpopularniejszych z nich można wyróżnić:

  • śruby pasowane – wykorzystywane są m.in. w budowie maszyn ze względu na to, że charakteryzują się wytrzymałością i bezpieczeństwem stosowania,
  • śruby fundamentalne – gwarantują stabilność i trwałość konstrukcji, za ich pomocą mocowane są haki, liny stalowe, trzpienie i szekle,
  • śruby dwustronne – stanowią elementy złączne niemal we wszystkich rurociągach energetycznych, ciepłowniczych czy petrochemicznych.

Ponadto popularnością cieszą się śruby nierdzewne, które zazwyczaj posiadają one podwyższoną zawartość chromu, a niektóre z nich cynkowane są ogniowo. Wykorzystywane są w konstrukcjach narażonych na działanie wilgoci, w przemyśle chemicznym, ciężkim, w branży okrętowej czy w budownictwie wodnym, podobnie jak śruby kwasoodporne, które są odporne na działanie kwasu siarkowego, fosforowego, octowego, mrówkowego i wielu innych. Znajdują zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, zbrojeniowym, maszynowym, okrętowym czy chemicznym,

Warto pamiętać, że o wytrzymałości konstrukcji w dużej mierze odpowiedni dobór śrub. Należy więc wybierać te, które nie tylko są precyzyjnie dopasowane do wymagań, lecz także charakteryzują się najwyższą jakością wykonania.