Jakie łańcuchy napędowe wybrać?

Powszechnie stosowanym środkiem przenoszenia napędu jest łańcuch napędowy. Znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Jest to cięgno zrobione z szeregu ogniw, które tworzą całość o dużej zmienności kształtu. Warunkiem zapewnienia długiej żywotności i niezawodności łańcucha jest jego wysoka jakość oraz właściwe dobranie do aplikacji. Dlatego wiedza, jaki rodzaj łańcucha wybrać, jest niezbędna.

Rodzaje łańcuchów

W zależności od budowy i przeznaczenia wyróżnia się 3 typy łańcuchów napędowych: drabinkowe, płytkowe i pierścieniowe. Pierwsze stosuje się jako cięgna napędowa i dźwigniowe. Rozróżnia się łańcuchy drabinkowe rolkowe, tulejkowe i sworzniowe. Łańcuchy sworzniowe z uwagi na małą trwałość nie są już stosowane w napędach maszyn. W maszynach wolnobieżnych i napędach pomocniczych używa się łańcuchów tulejkowych. Składają się z płytek, sworzni i tulejek. Natomiast nie powinno się ich wykorzystywać w silnie obciążonych napędach głównych, ze względu na szybsze zużywanie się tulejek i zębów na kołach, a także zmniejszenie sprawności przekładni. Najczęściej stosowanymi są łańcuchy rolkowe. Składają się z ogniw wewnętrznych i zewnętrznych oraz takich elementów jak płytki, sworznie, tulejki i rolki. Popularne są też łańcuchy płytkowe. Ich ogniwa są zbudowane z cienkich płytek stalowych, połączonych przegubowo ze sworzniem.

Szeroki wybór

Na rynku jest dostępny szeroki wybór łańcuchów napędowych. Producenci krajowi oraz zagraniczni oferują różnorodne rozwiązania oparte o normy brytyjskie, amerykańskie, czy do pracy w specjalistycznych warunkach. Łańcuchy napędowe mogą mieć odporność na warunki chemiczne, atmosferyczne, działanie wysokiej i niskiej temperatury. Występują też łańcuchy wzmocnione, których wytrzymałość jest wyższa od przewidywalnych w normach. Producent może wykonać łańcuch napędowy na zamówienie jak wyposażony w nietypowe zabieraki, przyłącza czy wystające sworznie. Łańcuch można dostosować do indywidualnych potrzeb i zlecić jego wykonanie od podstaw. Właściwy wybór łańcucha jest uzależniony od warunków pracy lub środowiska.