Jak zbudowane są łańcuchy napędowe?

Łańcuchy cechują się szerokim zastosowaniem oraz różnorodną funkcjonalnością, która zmieniała się na przestrzeni kolejnych dekad. Ich historia sięga epoki brązu, jednak budowa i zastosowanie łańcuchów znacząco się zmieniły i zostały dopasowane do potrzeb współczesnego przemysłu. Wyjaśniamy, w jaki sposób zbudowane są łańcuchy napędowe i jakie znajdują zastosowanie.

Łańcuch napędowy – podstawowe informacje

Łańcuchy napędowe to jeden z niezbędnych elementów maszyn i urządzeń. Różnią się one pod względem budowy, sposobu wykonania oraz jakości, która ma wyjątkowo duży wpływ na efektywność działania maszyn. Łańcuchy napędowe powstają najczęściej ze stali narzędziowej, która cechuje się wysoką odpornością mechaniczną oraz wytrzymałością, jednak równie ważny, jak materiał, jest proces produkcji łańcuchów. Współczesne łańcuchy napędowe wytwarzane są kilkoma metodami, które pozwalają sprostać pokładanym w nich oczekiwaniom.

Rodzaje i budowa łańcuchów napędowych

Wyróżniamy dwa rodzaje łańcuchów napędowych, które stosowane są jako cięgna dźwigniowe, czyli łańcuchy drabinkowe i łańcuchy płytkowe. Cechują się one odmienną budową. Łańcuchy drabinkowe dzielimy na 4 podtypy, które mogą występować w wersji jedno lub wielorzędowej. Do łańcuchów drabinkowych zaliczamy:

  • zbudowane z rolek i tulejek łańcuchy rolkowe;
  • zbudowane z płytek i sworzni łańcuchy sworzniowe;
  • zbudowane z płytek wewnętrznych i zewnętrznych, tulei i sworzni łańcuchy tulejowe;
  • zbudowane z trapezowych płytek oraz tulei łańcuchy zębate.

Jak sama nazwa wskazuje, łańcuchy drabinowe cechują się dość specyficzną budową. Uwzględnia ona łączenie płytek, rolek i tulejek za pomocą sworzni na kształt drabiny.  Łańcuchy płytkowe cechuje nieco inna budowa, która uwzględnia jedynie płytki i sworznie. W tym przypadku budowa łańcucha nie uwzględnia rolek oraz tulei. Oferujemy wysokiej jakości łańcuchy napędowe jedno i wielorzędowe o różnych właściwościach, a także ogniwa łańcuchowe. Służymy fachową radą oraz pomocą podczas wyboru odpowiedniego produktu względem Państwa indywidualnych potrzeb.