Jak przechowywać i dbać o tarcze diamentowe?

Tarcze diamentowe to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego profesjonalisty. Nic dziwnego – w wielu przypadkach są one niezastąpione, a to za sprawą ich wytrzymałości i funkcjonalności. Warto jednak pamiętać o tym, że należy przestrzegać kilku zasad dotyczących ich przechowywania i pielęgnacji. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z nich przez długi czas, bez obaw o przedwczesne zużycie.

Czym są tarcze diamentowe?

Tarcze diamentowe są przeznaczone do cięcia oraz szlifowania materiałów konstrukcyjnych takich, jak aluminium, stal nierdzewna, beton, tworzywa sztuczne i wiele innych. Korpus tarczy najczęściej wykonany jest ze stali lub stopu lekkich metali, natomiast krawędzie pokryte są proszkiem z syntetycznego diamentu, który wtopiony jest w spoiwie metalowym. Mieszanka tego typu mocowana jest do powierzchni tarczy wskutek lutowania lub zgrzewania laserem, przez co narzędzie zyskuje właściwości ścierania oraz wyjątkową wytrzymałość.

Tarcze diamentowe występują w wielu wariantach, a wśród najpopularniejszych z nich wyróżnia się narzędzia przeznaczone do pracy na sucho, które pracują z napowietrznym systemem chłodzenia oraz do pracy na mokro, które chłodzone są wodą. Bogaty wybór tarcz diamentowych w Żarach znajdziesz w naszym sklepie oferującym sprzedaż internetową i stacjonarną.

Jak dbać o tarcze diamentowe?

O żywotności tarcz diamentowych w dużej mierze decyduje sposób ich pielęgnacji. Podstawową kwestią jest jednak przestrzeganie zasad dotyczących ich stosowania, które obejmują m.in. prawidłowe mocowanie oraz utrzymywanie właściwej prędkości obrotowej. Ważne jest także zadbanie o odpowiednią temperaturę ich pracy i używanie dedykowanego chłodziwa.

Tarcze diamentowe wymagają także konkretnych warunków przechowywania. Powinny być magazynowane wyłącznie w suchych i wolnych od mrozu miejscach, które nie narażą ich na kontakt z czynnikami zewnętrznymi oraz atmosferycznymi. Istotne jest, aby przestrzeń nie była podatna na drastyczne zmiany temperatury.

Pielęgnacja tarcz diamentowych nie jest skomplikowana, należy jednak pamiętać o tym, że podczas wykorzystywania ich do obróbki twardych elementów następuje ścieranie się powierzchni, co może prowadzić do całkowitego zniszczenia narzędzia. Rozwiązaniem staje się wówczas ostrzenie – jest to najlepsza metoda na to, aby zapobiec odpadaniu poszczególnych elementów tarczy. Regularne ostrzenie sprawia, że wydłużona zostaje jej żywotność, przez co może być swobodnie wykorzystywana do dalszej obróbki.