Jak należy dbać o elektronarzędzia, aby służyły jak najdłużej?

Elektronarzędzia są obecnie powszechnie wykorzystywane zarówno w profesjonalnych zakładach i warsztatach, jak i przydomowych garażach. W tym artykule podpowiadamy, w jaki sposób dbać o elektronarzędzia, aby skutecznie przedłużyć ich żywotność.

5 sposobów na przedłużenie sprawności elektronarzędzi

  1. Używaj elektronarzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem. Dotyczy to zarówno specjalistycznych elektronarzędzi wykorzystywanych w profesjonalnych warsztatach, jak i prostych przyrządów, np. wiertarek czy szlifierek, używanych w przydomowych garażach. Elektronarzędzia mogą być bardzo podatne na uszkodzenia, jeśli wybierzemy nieodpowiedni osprzęt, np. niskiej jakości wiertła do wiertarek. Bardzo częstym błędem wpływającym na obniżenie żywotności elektronarzędzi jest również wykorzystywanie urządzeń przeznaczonych dla majsterkowiczów do zaawansowanych, ciężkich prac. Niewłaściwe użytkowanie sprzętu może bardzo szybko doprowadzić do jego awarii. Co więcej, korzystanie z elektronarzędzi w sposób niezgodny z ich przeznaczeniem może być również niebezpieczne dla użytkownika.
  2. Dbaj o czystość elektronarzędzi. Zaleca się czyszczenie elektronarzędzi po każdym zastosowaniu. Zawsze po wykonanych czynnościach warto zwrócić uwagę, czy nie doszło do zabrudzeń najbardziej podatnych elementów, takich jak np. wrzeciona wiertarek. Szczególną uwagę należy zwrócić na przyrządy pracujące w warunkach dużego zapylenia. W tym przypadku należy kontrolować nie tylko zewnętrzne części sprzętu, ale i otwory wentylacyjne silnika. Trzeba systematycznie usuwać wszelkie pyły, np. z zastosowaniem odkurzacza, szczotki o miękkim włosiu lub sprężonego powietrza. Dość problematyczne są też kratki, w których gromadzi się kurz, a także elementy pokryte smarem, olejami i żywicą.
  3. Pamiętaj o odpowiednim smarowaniu. W przypadku elektronarzędzi najważniejsze jest smarowanie powierzchni, które są najbardziej narażone na ścieranie. Dzięki temu zmniejszymy skutki tarcia, które mogą wpływać nie tylko na żywotność poszczególnych części, ale i osiągi narzędzi.
  4. Wymieniaj zużyte elementy. Regularna wymiana zużytych elementów również ma bezpośredni wpływ na żywotność elektronarzędzi. Poszczególne podzespoły urządzeń elektrycznych podlegają naturalnym procesom zużycia, co jednocześnie może wpływać na efektywność pracy, a nawet przyczyniać się do wystąpienia poważniejszych awarii.
  5. Dbaj o sprawność akumulatora oraz przewodów zasilających. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na stan przewodów zasilających, które powinny być wolne od wszelkich uszkodzeń. Jeśli doszło do naderwania przewodów, należy niezwłocznie zakończyć pracę. Nie można też zapominać o prawidłowym użytkowaniu zasilających elektronarzędzia akumulatorów.