Elektronarzędzia do prac remontowych i budowlanych

Szlifuj, tnij, wierć i wkręcaj

Obecnie mamy do dyspozycji szeroki wybór narzędzi zasilanych elektrycznie. Najczęściej przydatne pod czas remontów i pomniejszych prac budowlanych postaramy się wymienić:

  • wiertarki – bezapelacyjnie najważniejsze i najbardziej przydatne z narzędzi za sprawą swojej uniwersalności. Chociaż przeznaczone są głównie do wiercenia to nic nie stoi na przeszkodzie żeby za pomocą dodatkowego osprzętu mieszać nimi zaprawy czy beton.
  • wkrętarki – idealne rozwiązanie kiedy nie potrzebna jest wielka moc a bardziej przydaje się poręczność i precyzja. Wkrętarki doskonale sprawdzają się przy montażach szafek, drobnych naprawach czy do szybkiego nawiercania.
  • szlifierki stołowe – nie często na ich zakup decydują się osoby prywatne, raczej jest to narzędzie dla profesjonalnych firm. Łatwo za ich pomocą ostrzyć przeróżne narzędzia oraz szlifować i wyrównywać powierzchnie drewniany lub metalowe.
  • szlifierki kątowe – kolejny przykład narzędzia o bardzo szerokim zastosowaniu. Za jej pomocą można zdziałać wiele: ciąć lub szlifować twarde materiały jak metal czy beton, polerować i czyścić rozmaite powierzchnie lub nawet zdzierać starą warstwę farby. Szlifierki kątowej nie powinno zabraknąć w żadnym warsztacie.
  • pilarki – potrafi zaoszczędzić nam wiele zdrowia kiedy mamy ciąć i przycinać wszelkiego rodzaju elementy drewniane, sklejki czy płyty. Szybka i poręczna.
  • wyrzynarki –narzędzie ułatwiające precyzyjną pracę z drewnem. Sprawdza się bardzo dobrze przy wycinaniu i podcinaniu drewna oraz cięciu po linii krzywej.

Akumulator czy kabel?

Przy zakupie elektronarzędzi musimy zdecydować się jaka opcja zasilania będzie dla nas lepsza. Mamy tu do wyboru dwie opcje: akumulatorowe i sieciowe.

Narzędzia zasilane akumulatorowo są zdecydowanie poręczniejsze ze względu na brak plączącego się kabla. Nie jesteśmy też ograniczeni  do stacjonarnego źródła zasilania. Niestety narzędziom akumulatorowym często brakuje niezbędnej mocy. Natomiast samo ładowanie akumulatorów wymaga czasu, lecz można sobie z tym radzić stosując wymiennie dwa akumulatory.

Sieciowe zasilanie daje nam zdecydowanie większą moc i, do póki zasięg przewodu jest wystarczający, nieograniczony  czas pracy. Jednak przewód może być problematyczny kiedy mamy do wykonania pracę na wysokości lub w trudno dostępnym miejscu.

Ostatecznie wybór nie jest oczywisty, i każdy musi sam zdecydować co jest dla niego ważniejsze podczas użytkowania sprzętu, oraz do jakich celów będzie najczęściej wykorzystywany.