Do jakich prac wykorzystuje się wiertarki udarowe?

Wiertarki udarowe to wiertarki wyposażone w mechanizm udarowy, który zapewnia odpowiednią siłę do wiercenia w materiałach o wysokim poziomie twardości. Podobnie, jak zwykłe wiertarki, wiertarki udarowe mogą być zasilane ze zwykłego gniazdka elektrycznego lub akumulatorem. Do jakich prac wykorzystywane tego rodzaju urządzenia? Odpowiedź znajdziesz na naszym blogu.

Co to jest mechanizm udarowy?

Mechanizm udarowy w wiertarkach pozwala na zwiększenie ich mocy przebicia, wprowadzając dodatkowy ruch wiertła, przypominający uderzenia młotkiem. Używając wiertarki udarowej, jesteśmy w stanie sprawnie wykonać otwór w twardych materiałach. Wiertarki tego rodzaju wyposażone są w mechaniczny, pneumatyczny lub elektropneumatyczny system udaru. System pneumatyczny zapewnia największą siłę i skuteczność,  dzięki czemu znajduje zastosowanie w wiertarkach przeznaczonych do prac z najtwardszymi materiałami. W zależności od typu mechanizmu udarowego używa się różnego rodzaju wierteł.

W jakich pracach używane są wiertarki udarowe?

W warunkach domowych po wiertarkę sięgamy wtedy, kiedy chcemy we własnym zakresie wywiercić otwory np. pod zamontowanie lustra, powieszenie obrazu czy szafek kuchennych. Wiertarki przydają się również podczas majsterkowania. W zależności od materiału, w którym chcemy wiercić, potrzebujemy różnych narzędzi i wierteł. Do wywiercenia niewielkiego otworu w drewnie wystarczy zwykła wiertarka, jednak już przymocowanie czegoś do ściany wymaga większego wysiłku i bardziej zaawansowanych narzędzi, takich jak wiertarka udarowa. Wywiercenie kilkucentymetrowego otworu w grubej i twardej ścianie zwykłą wiertarką jest bardzo trudne, a wręcz niewykonalne.

Wiertarka z udarem mechanicznym nadaje się do materiałów budowlanych, takich jak cegły czy pustaki. Bez problemu wykona otwory np. w ścianach działowych. Mechaniczny system udarowy działa na zasadzie przeskakujących zębatek. Wypukłości zębatki popychają wiertło do przodu, a wgłębienia pozwalają na wycofanie się wiertła. Dzięki temu wiertło wprowadzane jest w system drgań, co przyspiesza wiercenie. Taki system udarowy działa lepiej, jeśli dociśniemy wiertarkę do ściany, chociaż najlepiej skonsultować to z producentem, ponieważ każde urządzenie ma indywidualną instrukcję obsługi i należy go używać tylko zgodnie z zaleceniami. Takie wiertarki nie nadają się do wiercenia w betonie, w żelbetonie i w kamieniu.

W zadaniach związanych z wierceniem w betonie, w materiałach bardzo twardych, szczególnie jeśli działamy na tym polu zawodowo, przydatna będzie wiertarka z udarem pneumatycznym. Mechanizm udarowy działający na zasadzie tłoku popycha wiertło do przodu i do tyłu, bez konieczności używania siły. Dociskanie takiej wiertarki na siłę do ściany może ja nawet zniszczyć. Mechanizm pneumatycznego udaru, zastosowany w takiej wiertarce, wymaga dobrania odpowiednich wierteł. Wiertła mają na końcówce mocującej specjalne rowki pozwalające na mocowanie w systemie SDS. Wiertarki z udarem pneumatycznym słabiej nadają się do miękkich materiałów. Podczas wiercenia mogą je pokruszyć. Dodatkowo młotowiertarki z udarem pneumatycznym mogą być wyposażone w wymienialne końcówki, które przydają się do lekkich prac związanych z kuciem ścian (np. pod kable). W sklepie Rolmasz oferujemy różnego rodzaju wiertarki udarowe, młotowiertarki i młoty najwyższej jakości. W ofercie posiadamy również młoty udarowe przeznaczone do kucia ścian i wyburzeń.

Jaką wiertarkę udarową wybrać?

Przy wyborze wiertarki ważne jest, żeby zastanowić się, do czego będziemy ją wykorzystywać i jak często. Producenci wiertarek udarowych i młotowiertarek podają, z jaką siłą działa system udarowy i jakie są jej maksymalne osiągi w zależności od materiału, w jakim będziemy wiercić. Wiertarka z udarem mechanicznym przyda się do lżejszych prac, jak wiercenie w cegłach i pustakach. Urządzenie wyposażone w udar pneumatyczny sprawdzi się do wiercenia w betonie, a jeśli zostanie odpowiednio wyposażone, może być używane do skuwania. Podejmując decyzję o zakupie wiertarki udarowej, warto spojrzeć również na wagę i wielkość urządzenia oraz na jego moc, a także na to, czy wiertarka posiada przełącznik na tryb bez udaru, tak żeby można było ją wykorzystać do wiercenia w drewnie czy jako wkrętarki.