Do czego służy pilarka tarczowa?

Każdy, kto zajmuje się majsterkowaniem, pracami budowlanymi czy remontowymi zarówno okazjonalnie, jak i zawodowo doskonale zdaje sobie sprawę, że istnieją elektronarzędzia niezbędne w każdym warsztacie. Z pewnością do takich urządzeń możemy zaliczyć pilarkę tarczową. Jakie rodzaje pilarek znajdziemy na rynku i do jakich prac przydają się najczęściej? Zapraszamy do lektury naszego artykułu. 

Rodzaje pilarek tarczowych

Ze względu na zastosowanie i częstotliwość użycia wyróżniamy kilka rodzajów pilarek tarczowych. Na rynku z powodzeniem znajdziesz zarówno sprzęt do wykonywania profesjonalnych prac budowlanych czy stolarskich, jak i urządzenia przeznaczone głównie do użytku domowego. Różnią się one zatem konstrukcją i parametrami, o czym powiemy w dalszej części artykułu.

Jednym z bardzo popularnych rodzajów pilarek tarczowych jest pilarka ręczna. Wyróżnia się stosunkowo niewielkimi rozmiarami, przy jednoczesnym zachowaniu dużej mocy. Tarczowe pilarki ręczne przeznaczone są głównie do wykonywania prostych i długich cięć. Ich zaletą jest precyzja - krawędzie pozostają równe i niepostrzępione.

Kolejnym typem tych praktycznych elektronarzędzi są pilarki tarczowe kątowe. Z pewnością można je zaliczyć do urządzeń przeznaczonych do profesjonalnych prac. Wykorzystuje się je m.in. do docinania wąskich elementów pod konkretnych kątem oraz do cięcia poprzecznego.

Analizując typy pilarek tarczowych, nie sposób nie wspomnieć  także o stołowych pilarkach tarczowych. To niezwykle funkcjonalne urządzenie doskonale sprawdzi się podczas wykonywania wzdłużnych lub poprzecznych cięć. Dzięki swojej konstrukcji cięcie możliwe jest praktyczne pod każdym kątem. Dodatkowo pilarki stołowe wyposażone są w funkcję regulacji pozycji tarczy na wielu różnych płaszczyznach. 

Główne zastosowania pilarek tarczowych

Pilarki tarczowe to niezbędne urządzenia w każdym warsztacie głównie ze względu na swoją uniwersalność i szereg możliwych zastosowań. Doskonale sprawdzają się bowiem przy wszelkich pracach wymagających dokładnych i precyzyjnych cięć. Dlatego też pilarki tarczowe to elektronarzędzia niezastąpione w branży stolarskiej. Za ich pomocą dokonuje się specjalistycznych prac z drewnem miękkim, twardym, warstwowym, płytami wiórowymi, fornirowanymi czy sklejką. Docinanie, cięcie, przecinanie pod odpowiednim kątem to czynności niezbędne przy produkcji mebli i innych konstrukcji drewnianych. Drewno to niejedyny materiał, z którego cięciem poradzi sobie pilarka tarczowa. Jeśli dostosujesz odpowiedni rodzaj i parametry pilarki do materiału, który chcesz obrabiać z powodzeniem przytniesz także stal budowlaną, stal nierdzewną, aluminium, elementy wykonane z tworzywa, płyty gipsowo-cementowej i wiele innych. Jak widać pilarki tarczowe wyróżniają się wszechstronnym zastosowaniem i żaden fachowiec nie wyobraża sobie pracy bez tego praktycznego elektronarzędzia.