Do czego służy młot udarowy?

Młoty udarowe zaliczane są do grupy elektronarzędzi, wśród których odgrywają jedną z ważniejszych ról. To właśnie bez nich praca na budowie czy podczas remontu byłaby nie tylko trudniejsza, ale i bardziej czasochłonna. Wykorzystywane są na dużą skalę, zarówno przez profesjonalne ekipy remontowo-budowlane, jak i przez amatorów. W artykule opowiadamy nieco więcej o narzędziach tego typu i podpowiadamy, do czego konkretnie służą.

Zastosowanie młotów udarowych

Obecnie na rynku istnieje wiele modeli młotów udarowych, które można dobrać w oparciu o sposób wykorzystywania. Różnice pomiędzy poszczególnymi urządzeniami obejmują parametry techniczne urządzeń, a przede wszystkim ich moc. Wszystkie z nich stanowią urządzenia zaliczane do grupy elektronarzędzi, które służą do kucia w betonie, kamieniu, skuwania posadzek czy przebijania ścian.

Młoty udarowe mogą być stosowane przez amatorów, m.in. podczas nieco skromniejszych i mniej zaawansowanych prac remontowo-budowlanych, takich jak wymiana posadzek, wiercenie w betonie i kamieniu. Te, które dedykowane są profesjonalistom, umożliwiają natomiast wykonywanie ciężkich i skomplikowanych prac budowlanych, w tym wyburzeń.

Na funkcjonalność oraz wydajność pracy młotów wpływa w dużym stopniu ich jakość, dlatego warto decydować się na zakup urządzeń w sprawdzonych sklepach – młoty udarowe w Żarach kupisz w sklepie Rolmasz oferującym sprzedaż profesjonalnych elektronarzędzi i hydrauliki siłowej, który prowadzi także sprzedaż internetową. Ważne jest także, aby zawsze wybierać modele, które w maksymalnym stopniu odpowiadają potrzebom firmy lub użytkownika.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru młota udarowego?

Młoty udarowe występują w wielu wariantach, które różnią się od siebie parametrami technicznymi. Wśród nich istnieją te, na które szczególnie należy zwrócić uwagę podczas zakupu urządzenia, a są to:

  • moc uderzenia – powinna być ona dobrana w oparciu o zastosowanie. Jeśli młot udarowy ma być wykorzystywany do pracy z miękkimi materiałami, jak np. drewno, jego moc może być mniejsza. Wykonywanie cięższych robót budowlanych, takich jak skuwanie płytek, wymaga natomiast użycia urządzenia o wysokiej mocy, która powinna oscylować w granicach 1000 W,
  • prędkość obrotów – jest ona uzależniona od rodzaju sprzętu, a w podstawowych urządzeniach wynosi najczęściej od 800 do 1500 obrotów na minutę.

Ponadto warto zwracać uwagę na typy uchwytów, zakres regulacji obrotów i udarów, a także na funkcję tłumienia drgań. Są to udogodnienia, które wpływają na komfort operatora, dzięki czemu posługiwanie się nawet większymi i cięższymi młotami udarowymi nie jest kłopotliwe.