Do czego służą gwintowniki? Jakie są ich rodzaje?

Gwintowniki należą do grupy narzędzi skrawających (poza nimi są to jeszcze m.in. noże, ściernice, rozwiertaki i frezy). Dzięki tym prostym w konstrukcji i użyciu narzędziom możliwe jest nacięcie wewnętrznego gwintu w utworzonym wcześniej otworze.

Czym są gwintowniki i do czego służą?

Budowa gwintowników jest mało skomplikowana – na pierwszy rzut oka można je wręcz pomylić ze śrubami. Wyróżniają się jednak tym, że zakończone są ostrzem skrawającym. Zbudowane są w następujący sposób: część skrawająca, część robocza oraz uchwyt. Innym istotnym elementem gwintownika jest stożkowata część prowadząca końcówki. Dzięki swojemu kształtowi zmniejsza naprężenie oraz ryzyko uszkodzenia gwintownika.

Gwintowniki kupuje się zazwyczaj w zestawach.  Dzięki zestawom gwintowników możemy otrzymać wewnętrzne gwinty różniące się rozmiarem oraz kształtem. Na zestawy składają się również pokrętki, narzynki oraz uchwyty. Kupując zestaw gwintowników, otrzymujemy zazwyczaj dwa typy narzędzi- gwintowniki stożkowe i wtyczkowe.

Rodzaje gwintowników

Rodzaje gwintowników dzielimy na gwintowniki maszynowe oraz gwintowniki ręczne. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się gwintowniki ręczne, dzięki którym możemy swobodnie wykonać długie otwory bez używania do tego znacznej siły i wysiłku. Zazwyczaj dostępne są w zestawach z trzema sztukami. Przy użyciu gwintowników maszynowych trzeba zachować szczególną uwagę, ponieważ wymagają one użycia siły, przez co może dojść do uszkodzenia. 

Z ich użyciem powstają otwory skrętowe i nieprzelotowe. Powodem, dla którego wiele osób wybiera gwintowniki maszynowe, jest ich wytrzymałość i trwałość. Trzeba również pamiętać o tym, że przy obu narzędziach wykorzystuje się inne gwinciarki.

Kolejnym czynnikiem, od którego zależy rodzaj gwintownika, jest wybór metalu, w którym mają powstać gwinty.  Z racji na grubość i elastyczność materiału, nie możemy stosować za każdym razem tych samych narzędzi przy gwintowaniu w aluminium, miedzi oraz stali. Zakup gwintowników wysokiej jakości jest bardzo ważny, dlatego w miejsce tanich narzędzi z supermarketu, warto wybrać profesjonalne narzędzia ze sklepu internetowego.