Czym są tarcze diamentowe?

Istnieje wiele narzędzi, które stanowią niezwykle istotny element wyposażenia każdego profesjonalisty. Do najważniejszych z nich zaliczyć można tarcze diamentowe. Choć są one niezwykle uniwersalne i proste w budowie, bardzo często stanowią niezastąpione rozwiązanie. Na rynku znaleźć można różnorodne rodzaje tarcz diamentowych, które przystosowane są do obróbki konkretnych materiałów. Charakterystykę tych narzędzi opisujemy w artykule!

Czym charakteryzują się tarcze diamentowe?

Tarcze diamentowe mają niezwykle wszechstronne zastosowanie, a wykorzystywane są m.in. do cięcia i szlifowania rozmaitych materiałów, od metalu, stali nierdzewnej czy aluminium, przez beton i kamień, aż po tworzywa sztuczne i wiele więcej. Korpus narzędzia wykonany jest ze stali lub stopu lekkich metali, natomiast jego krawędzie pokryte są specjalnym proszkiem z syntetycznego diamentu, który wtopiony jest w spoiwo metalowe. Ta mieszanka przymocowana jest z kolei do powierzchni tarczy wskutek lutowania lub zgrzewania laserem.

Rodzaje tarcz diamentowych

Istnieje wiele różnych rodzajów tarcz diamentowych, które różnią się od siebie przede wszystkim budową, a tym samym zastosowaniem. Wśród nich wyróżnić można:

  • tarcze segmentowe ze szczelinami – dzięki segmentom i specjalnym szczelinom charakteryzują się bardzo wysoką stabilnością podczas cięcia, przez co nadają się do obróbki dachówek, miękkiej cegły czy lekkiego betonu,
  • tarcze segmentowe bez szczelin – uważane są za najpopularniejszy rodzaj tarcz, a potocznie zwane są tarczami turbo. Ostrze w segmentach ułożone są w sposób, który umożliwia przecięcie niemal każdego materiału,
  • tarcze z bieżnią ciągłą – ich cechą charakterystyczną jest ciągły sposób nakładania diamentowego pokrycia. Sprawdzą się do obrabiania zarówno twardych, jak i kruchych materiałów, np. kamienia, glazury czy gresu.

Ponadto różnią się one od siebie metodą cięcia. Ta klasyfikacja wyróżnia tarcze do cięcia na mokro, które chronione są przed przegrzaniem przy zastosowaniu cieczy, a także tarcze do cięcia na sucho, które z kolei nie mogą mieć kontaktu z wodą, dlatego podczas pracy należy stosować krótkie przerwy, które pozwolą na schłodzenie narzędzia. Bogaty wybór tarcz diamentowych w Żarach znajdziesz w naszym sklepie, który oferuje sprzedaż stacjonarną oraz internetową!

Należy pamiętać, że o żywotności tarcz w dużym stopniu decyduje ich poprawna eksploatacja, pielęgnacja oraz przechowywanie. Warto więc przykładać szczególną wagę do sposobu dbania o narzędzia – dzięki temu będą one mogły być wykorzystywane przez długi czas, bez obaw o przedwczesne zużycie.