Czym są narzynki? Do czego służą i jakie są ich rodzaje?

Narzynka to jedno z narzędzi, przeznaczonych do wykonywania gwintów zewnętrznych na elementach wykonanych ze stali lub innych trwałych materiałów. Najczęściej wykorzystują je fachowcy zajmujący się montażem, instalacjami, ale też mechanicy samochodowi. 

Zastosowanie narzynek

Narzynki to okrągłe, wieloostrzowe narzędzia. To konstrukcja ze stali w kształcie koła, na obwodzie którego znajdują się 4 otwory mocujące, rozmieszczone w odległości co 45ᵒ oraz jedno nacięcie. Jak na przykład narzynka Whitwowrta. Narzynki mają różną średnicę, grubości, rowki wiórowe i ostrza nacinające. Wyposażone w oprawki, które służą do stabilizacji i charakteryzują się wkręconymi w stożkowe czopy wkrętami. Pozwalają one unieruchomić obracanie się narzynki w oprawce. Niektórzy operatorzy narzędzia nie używają wspomnianej oprawki, co może powodować złamanie narzynki podczas gwintowania.

Najczęściej występującymi narzynkami są automatowe - dzwonowe i okrągłe. Narzynki automatowe -dzwonowe są elementem tokarek. Dzięki wysuniętej części skrawającej pozwalają na gwintowanie elementów zlokalizowanych głębiej. Narzynki okrągłe są bardziej uniwersalne i pozwalają na ich użycie w pracach obróbki ręcznej, ale też maszynowej. Narzynek najczęściej używa się do wycinania rurek instalacyjnych, serwisowania rowerów, ale przede wszystkim do gwintowania. Można, więc powiedzieć, że narzynki mogą być wykorzystywane zarówno w profesjonalnych maszynach, pracach ręcznych oraz urządzeniach ślusarskich.

Rodzaje narzynek

Istnieje kilka rodzajów narzynek. Narzynki różnią się między sobą rozmiarami, a ich numeracja składa się z litery M oraz cyfry. Im jej wartość jest wyższa tym narzędzie jest większe. Mając na uwadze tą krótką charakterystykę narzynek może wyróżnić następujące modele:

  • narzynki automatowe - dzwonowe, które posiadają część skrawającą, co pozwala na gwintowanie w głębszych miejscach;
  • narzynki okrągłe, które sprawdzają się w przypadku gwintowania ręcznego i maszynowego i należą do najbardziej uniwersalnych narzędzi;
  • narzynki do gwintów metrycznych;
  • narzynki do gwintów calowych;
  • narzynki do gwintów trapezowych;
  • narzynki do gwintów rurowych.
  • Osobną kategorię stanowią narzynki do gwintowania rur, które wykorzystuje się do nacinania rur na odpowiedniej powierzchni. W tym przypadku narzynki stanowią to stalowe pierścienie, których zadaniem jest tworzenie krawędzi tnących i odprowadzanie wiórów powstałych podczas cięcia.

Dobór odpowiedniej narzynki jest istotny dla prawidłowego wykonania zleconych prac. W przypadku, kiedy nie jesteśmy pewni swojego wyboru zawsze możemy skonsultować się ze sprzedawcą, który udzieli niezbędnych informacji na ten temat.