Czym jest klasa śruby i jak ją interpretować?

Śruby stanowią jedne z najpopularniejszych elementów złącznych, przez co wykorzystywane są niemal w każdej branży. Stosowane są zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów, a dostępne są w rozmaitych wariantach, które różnią się od siebie parametrami. Jednym z nich jest klasa wytrzymałości. Niekiedy jej poprawne odczytanie i interpretacja może stanowić nie lada wyzwanie, dlatego w artykule wyjaśniamy wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

Czym jest klasa śruby?

Bogaty wybór i różnorodność śrub sprawia, że mogą być one z powodzeniem dostosowane do potrzeb i wymagań, jakie mają spełniać. Często jednak utrudnia to wybór tych odpowiednich, dlatego warto wiedzieć, co opisują ich poszczególne oznaczenia.

Jednym z ważniejszych parametrów śruby jest klasa jej wytrzymałości. Jest to wytyczna, która stanowi o wytrzymałości plastycznej materiału, z którego została ona wykonana. Wartość można odczytać z oznaczenia wytłoczonego na jej główce.

Jak oznacza się klasę wytrzymałości śruby?

Właściwe zrozumienie i interpretowanie opisów, które z kolei umożliwia prawidłowy dobór śrub, zapewnia trwałość, niezawodność i bezpieczeństwo stworzonej konstrukcji. Na szczęście oznaczenia dotyczące klasy wytrzymałości śruby nie są skomplikowane i obejmują dwie cyfry, spośród których:

  • pierwsza cyfra oznacza minimalną wytrzymałość na rozciąganie Rm w N/mm 2 podzieloną przez 100. Stanowi ona wymiernik naprężenia, jakie może przenieść śruba, odkształcając się plastycznie do całkowitego zerwania,
  • druga cyfra oznacza stosunek granicy plastyczności Re do wytrzymałości na rozciąganie Rm podzielony przez 10. Określa wartość naprężeń, po których przekroczeniu śruba zacznie się rozciągać.

Według zapisów Polskiej Normy PN-M-82084, wyróżnia się 10 podstawowych klas wytrzymałości śruby, które wybite są na jej główce. Śruby zwykłe oznaczane są klasami: 4.6; 4.8; 5.6; 5.8; 6.8 natomiast te, które charakteryzują się podwyższoną trwałością, identyfikowane są wartościami: 8.8 i 10.9. Im wyższa wartość, tym większa jest więc wytrzymałość śruby. Ponadto, poza oznaczeniami zapisywanymi w formie dwucyfrowej, śruby oznaczane są symbolami klas od A do C, które oznaczają kolejno: A – dokładna, B – średnio dokładna, C – zgrubna.  

Szukasz bogatego wyboru elementów złącznych o różnej klasie wytrzymałości? Nasz sklep oferuje zarówno internetową, jak i stacjonarną sprzedaż śrub w Żarach! Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem.