Czym charakteryzuje się odzież BHP?

Stosowanie odzieży BHP w wielu profesjach jest koniecznością. Odpowiednio dobrana gwarantuje bowiem efektywną ochronę przed różnego rodzaju urazami, które mogą być następstwem pracy w niebezpiecznych warunkach. Ponadto pomaga zabezpieczyć prywatne ubrania pracowników przed zniszczeniem czy zabrudzeniem. W artykule opisujemy, czym charakteryzuje się odzież BHP oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubrań roboczych.

Co to jest odzież BHP?

Odzież BHP, nazywana także odzieżą ochronną lub roboczą, wykorzystywana jest przez pracowników budów, produkcji i wielu innych zawodów, w których panują niebezpieczne dla ich zdrowia warunki. Do elementów ubrań roboczych zalicza się przede wszystkim podkoszulki, bluzy, kurtki, spodnie, a także buty. Ponadto wyróżnić można także akcesoria BHP, takie jak rękawice, nauszniki czy okulary ochronne.

Ubrania robocze dzielą się na 3 klasy, które uwarunkowane są rodzajem zapewnianej ochrony oraz przeznaczeniem. Klasa 1 obejmuje najniższy poziom ochrony, a odzież tego typu wykorzystywana jest w pracy o niewielkim stopniu ryzyka. Klasa 2 to ubrania, które dodatkowo chronią przed zagrożeniami zdrowia i życia, natomiast odzież BHP klasy 3 wykorzystywana jest w ekstremalnych warunkach. Niezależnie od klasy czy przeznaczenia, odzież BHP powinna pochodzić z zaufanego i sprawdzonego źródła. Wysokojakościowe ubrania robocze w Żarach kupisz w naszym sklepie - Rolmasz, który prowadzi także sprzedaż internetową.

Charakterystyka odzieży BHP

Ubrania ochronne wykonane są z najróżniejszych materiałów, takich jak bawełna czy tworzywa sztuczne. Wszystkie z nich cechuje bardzo dobra wytrzymałość oraz elastyczność. Ponadto poszczególne elementy odzieży BHP charakteryzują się odpornością na działanie szkodliwych warunków, a są to m.in. ubrania trudnopalne, antyelektrostatyczne czy wodoodporne, a niektóre z nich dodatkowo wyposażone są w odblaski. Podczas wyboru odzieży BHP warto zwracać uwagę przede wszystkim na to, aby ubrania były odpowiednio dobrane. Należy pamiętać, że poza zapewnieniem ochrony, ubrania robocze powinny być funkcjonalne i wygodne, a także dostosowane do miejsca pracy oraz panujących warunków atmosferycznych.

Choć zapewnienie pracownikom wysokojakościowej odzieży BHP jest obowiązkiem pracodawcy, w ubrania robocze coraz częściej inwestują także osoby prywatne. Co ciekawe – są one tak wygodne, funkcjonalne i wytrzymałe, że niektórzy noszą je również na co dzień.