Co to jest hydraulika siłowa? Gdzie znajduje zastosowanie?

Hydraulika siłowa znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, w tym zarówno w przemyśle lekkim, jak i ciężkim. Bez niej wiele współczesnych maszyn i urządzeń nie byłoby w stanie prawidłowo funkcjonować. Różnorodne układy hydrauliczne wykorzystywane są przy produkcji różnorodnych sprzętów. 

Specyfika hydrauliki siłowej

Systemy hydrauliczne składają się z kilku współgrających ze sobą elementów, z czego główną rolę odgrywa pompa, przewody ciśnieniowe i siłowniki. System hydrauliki siłowej, który stanowi grupę części połączonych ze sobą w układ zamknięty, dostarcza energii do wykonywania działań przez maszyny i urządzenia przemysłowe, ale nie tylko. Energia jest przekazywana i dostarczana z wykorzystaniem oleju. Teoretycznie mechanizmy te są stosunkowo proste w działaniu: pompa hydrauliczna odpowiada za napęd i wytwarzanie ciśnienia, dzięki czemu ciecz ze zbiornika doprowadzana jest do siłowników, cylindrów lub silnika, poprzez przewody, a to skutkuje ruchem. Oczywiście ten prosty schemat to tylko pewna skrótowa charakterystyka działania hydrauliki siłowej. W praktyce układy te mogą być zdecydowanie bardziej złożone i odpowiadać za bardzo zaawansowane procesy.

Przykłady zastosowania hydrauliki siłowej

Hydraulika siłowa jest obecnie wykorzystywana na szeroką skalę w wielu dziedzinach przemysłu, w tym m.in. w rolnictwie, górnictwie, budowlance, mechanice, lotnictwie, energetyce, hutnictwie, motoryzacji, transporcie. Powszechność jej stosowania wynika przede wszystkim z wysokiej wydajności systemów hydraulicznych. Dzięki temu zwiększają się możliwości takich urządzeń jak np. koparki, ładowarki, dźwigi, maszyny budowlane i rolnicze itp. W oparciu o systemy hydrauliczne działają układy kierownicze w samochodach, a także wiele innych urządzeń, z których korzystamy na co dzień.

W ofercie sklepu Rolmasz znaleźć można szeroki wybór akcesoriów hydraulicznych, takich jak m.in. manometry, podkładki metalowo-gumowe, szybkozłącza itp.