Charakterystyka i zastosowanie kompresorów w przemyśle

Kompresory wykorzystywane są w wielu branżach przemysłu na dużą skalę. Odpowiadają za dostarczanie sprężonego powietrza, które stanowi podstawowy nośnik energii w systemach pneumatycznych najróżniejszych urządzeń czy maszyn. Z tego względu znaleźć je można niemal we wszystkich zakładach produkcyjnych, w halach czy magazynach, gdzie zapewniają odpowiednie zasilanie. W artykule opisujemy, na czym polega działanie kompresorów oraz w jakich gałęziach przemysłu są one najczęściej stosowane.

Czym jest kompresor?

Kompresor jest urządzeniem, które umożliwia wytworzenie gazu pod dużym ciśnieniem – w procesie sprężania najczęściej wykorzystywane jest powietrze, będące najpowszechniejszą i najłatwiej dostępną mieszaniną gazów. Podczas sprężania, powietrze zasysane jest przez kompresor, gdzie następnie zmniejszana jest jego pojemność, co z kolei skutkuje zwiększeniem ciśnienia.

Poszczególne typy kompresorów różnią się od siebie w zależności od przeznaczenia, co wpływa dodatkowo na ich konstrukcję. Jednym z popularniejszych rodzajów są tzw. kompresory tłokowe, nazywane także wyporowymi, których budowa opiera się m.in. na tłoku znajdującym się w cylindrze oraz mechanizmie korbowym. Istotnym elementem każdego kompresora jest także zbiornik, w którym sprężone powietrze może być magazynowane, a następnie wykorzystane – w zależności od potrzeb.

Istotnym faktem jest, że na funkcjonalność kompresora w dużej mierze wpływa jakość jego wykonania. Ważne jest więc, aby inwestować wyłącznie w produkty pochodzące z zaufanego źródła – sprawdzone i wysokojakościowe kompresory w Żarach kupisz w sklepie Rolmasz, który oferuje także sprzedaż internetową.

Zastosowanie kompresorów w przemyśle

Istnieje wiele rodzajów kompresorów – są to zarówno urządzenia, które wykorzystywane są w ogromnych zakładach, gdzie pozwalają na zasilanie całego systemu produkcyjnego, jak i modele, które stosowane są w niewielkich warsztatach czy zakładach naprawczych. W nich z kolei odpowiadają za dostarczanie sprężonego powietrza do pojedynczych maszyn CNC, pistoletów malarskich czy urządzeń pompujących – tego rodzaju …

Kompresory bezolejowe, ze względu na swoją uniwersalność, stosowane są ponadto w przemyśle związanym z przetwórstwem żywności, branżą farmaceutyczną, papierniczą, samochodową, a nawet hutniczą. Modele olejowe wykorzystywane są natomiast w zakładach produkcyjnych, przemyśle lotniczym i morskim czy metalurgicznym.

Na rynku dostępne są ponadto kompletne stacje sprężonego powietrza. Ich konstrukcja połączona jest z tzw. osuszaczem, kompletem filtrów oraz zbiornikiem o dużej pojemności – najczęściej 200 lub 500 l. Stanowią idealne rozwiązanie do małych przestrzeni, gdzie nie ma miejsca na duże instalacje.