3 niezbędne elementy odzieży roboczej

Podczas wykonywania trudnych i wymagających prac, pracownicy muszą nosić specjalną odzież roboczą, której zadaniem jest ochrona zdrowia oraz ciała przed uszkodzeniem. Zapewnienie odpowiednich ubrań i akcesoriów roboczych jest obowiązkiem pracodawcy, a wymóg ten regulowany jest prawnie. Co powinno się wśród nich znaleźć? Podpowiadamy w artykule!

Obuwie robocze – niezbędne podczas wymagającej pracy

Ochrona nóg jest często koniecznością i wymogiem podczas pracy na placach budowlanych, ale nie tylko. Czym więc powinno charakteryzować się obuwie robocze? Przede wszystkim dobrą przyczepnością oraz odpornością na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Niezwykle ważna jest także wygoda pracowników i ochrona stóp przed czynnikami atmosferycznymi. Warto przy okazji pamiętać, że obuwie powinno być dobierane w oparciu o zawód oraz specyfikę pracy. Szukasz wysokojakościowych butów roboczych w Żarach? Zapoznaj się z ofertą naszego sklepu, który prowadzi sprzedaż zarówno stacjonarną, jak i internetową!

Odzież robocza – co można do niej zaliczyć?

Poza obuwiem roboczym, w niesprzyjających warunkach konieczne jest zastosowanie specjalistycznej odzieży. Obejmuje ona m.in. spodnie, kombinezony, koszulki, koszule, bluzy, kurtki czy kamizelki. Wszystkie z nich charakteryzują się świetną wytrzymałością, zapewniają maksymalny komfort noszenia i nie ograniczają ruchów. Niektóre modele dodatkowo wzbogacone są o warstwę termoizolacyjną lub wodoodporną, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w każdych warunkach.

Akcesoria robocze, czyli wszystko, co zapewnia bezpieczeństwo i komfort pracy

Wśród akcesoriów roboczych wyróżnić można przede wszystkim ochronniki słuchu. Bez wątpienia przydadzą się w każdej sytuacji, w której pracownicy muszą radzić sobie z hałaśliwymi maszynami lub urządzeniami. Niezwykle praktyczne i pomocne mogą okazać się także specjalne nakolanniki. Świetnie chronią one kolana przed zimnem, otarciami i nadmiernym obciążeniem podczas wykonywania pracy na czworaka. Dwa ostatnie rodzaje akcesoriów roboczych stanowią okulary ochronne i specjalistyczne rękawice. Te pierwsze zapewniają ochronę przed promieniami UV lub małymi odłamkami skalnymi. Zazwyczaj są one wyposażone w specjalną powłokę zapobiegającą zarysowaniom i parowaniu, a niektóre z nich dodatkowo posiadają antypoślizgowe zauszniki. Rękawice robocze przydadzą się z kolei wszędzie tam, gdzie wykonywane są prace wymagające wyjątkowej precyzji, jak np. naprawianie sprzętu budowlanego, Niektóre z nich zapewniają także świetną izolację cieplną, co znacząco poprawia komfort pracowników.

Należy pamiętać o tym, aby wybór odzieży roboczej zawsze był przemyślany. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę zarówno na specyfikację poszczególnych ubrań, jak i na ich rozmiary – tak, aby odpowiadały one indywidualnym wymiarom pracownika. Ponadto warto zawsze inwestować w odzież pochodzącą od zaufanych producentów, którzy gwarantują najwyższą jakość.